Europejski Rok Obywateli 2013. Partycypacja społeczna w procesie rozwoju miast

europejski rok obywatelski plakat A4 projektWe wtorek 8 kwietnia 2014 r. o godzinie 11:00 w sali 120 Wydziału Nauk Politycznych
i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpocznie się konferencja "Europejski Rok Obywateli 2013. Partycypacja społeczna w procesie rozwoju miast". W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele władz takich miast jak: Poznań, Łódź, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Jarocin, Gostyń oraz Milicz.

Samorządowcy podzielą się z nami doświadczeniami we wprowadzaniu budżetów obywatelskich w swoich miastach. Głos w debacie zabiorą także reprezentanci środowiska naukowego, którzy ukarzą różne aspekty budżetów obywatelskich: prawne, społeczne oraz marketingowe.

Tegoroczne wybory samorządowe jak i do Parlamentu Europejskiego stanowią okazję do pogłębionego dyskursu publicznego na temat roli dialogu obywatelskiego oraz aktywnej partycypacji społecznej w procesie rozwoju miast. Konferencja jest również elementem podsumowującym Europejski Rok Obywateli, który miał miejsce w 2013 roku.

Podczas spotkania goście wspólnie wypracować będą odpowiedzi na następujące pytania:
w jaki sposób budżet partycypacyjny wpływa na proces rozwoju miasta? Na ile mieszkańcy korzystają z przywileju głosowania i jakiego typu projekty wygrywają? Jak budżet obywatelski może wpływać na zmianę zagospodarowania przestrzennego w mieście?
Czy możliwość partycypowania w budżecie buduje postawy obywatelskie i współgra z ideą „myśl globalnie, działaj lokalnie”? W jakim kierunku może pójść przyszłość inicjatyw tego typu oraz jaka przyszłość stoi przed inicjatywami mieszkańców miast?

Konferencja organizowana jest przez Zakład Badań nad Integracją Europejską Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Partnerami wydarzenia są: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Team Europe oraz EurActiv.pl

Szczegółowy program znajduje się w załączniku.

Kontakt:

Mgr. Joanna Jancz