Rekrutacja dla reportażystów

Jesteś reportażystą? Interesujesz się tematyką psychologiczną? Szukasz ciekawego bohatera dla Twojego tekstu i środków finansowych na zrealizowanie reportażu? Ta informacja jest dla Ciebie!

Fundacja Inspiratornia jest inicjatorką projektu stypendialnego dla reportażystów, którzy chcieliby zająć się tematyką nową, jeszcze nie opisaną – tematyką uzależnień behawioralnych. Wiedza Polaków na temat tych uzależnień jest bardzo niska, tymczasem XXI wiek został nazwany przez psychologów „erą uzależnień”, więc temat jest szczególnie aktualny.

– Uzależnienia są poważnym problemem zdrowia publicznego. Nie tylko alkohol czy narkotyki uzależniają – ostatnie 30 lat to czas, kiedy na świecie pojawiły się także nowe uzależnienia, nazywane behawioralnymi. Należą do nich uzależnienie od: seksu, gier online, pracy, zakupów czy hazardu. – mówi Maja Ruszpel
– Szukamy reporterek i reporterów, którzy będą chcieli zająć się tematem współczesnych uzależnień.
W naszym odczuciu uzależnienia behawioralne to bezdyskusyjnie temat na pogłębiony reportaż. Reportaż z wyrazistym, niejednoznacznym psychologicznie bohaterem, z odniesieniem do jego osobistego, indywidualnego doświadczenia, do współczesnej wiedzy naukowej oraz osadzeniem go w kulturze i społeczeństwie XXI wieku.

Inspiratornia realizuje swój projekt wspólnie z Fundacją Instytut Reportażu dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu, Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

Obie organizacje pozarządowe uzupełniają swoje działania – Fundacja Instytut Reportażu zapewni opiekę tutoringową oraz konsultacje i doradztwo w czasie powstawania reportażu. Fundacja Inspiratornia zaś będzie wsparciem merytorycznym w kwestii uzależnień behawioralnych. Zainteresowanym reportażystom zarekomenduje najnowsze badania naukowe, ekspertów i naukowców zajmujących się tą tematyką,
ale przede wszystkim pomoże w znalezieniu ciekawych bohaterów reportażu czyli osób uzależnionych.

– Przez prawie 10 lat istnienia Fundacji Inspiratornia zaczęliśmy być rozpoznawalni w środowisku wspólnot samopomocowych, które gromadzą hazardzistów, seksoholików czy siecioholików. Ludzie ci nabrali do nas zaufania; niektórzy z nich współpracowali z nami przy okazji warsztatów dla dziennikarzy poświęconych uzależnieniom behawioralnym czy audycji radiowych. Wierzymy, że i tym razem tak będzie. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z bohaterami, którzy wykazują chęć współpracy przy powstawaniu reportaży – mówi Maja Ruszpel.

Rekrutacja do projektu trwa do 4 sierpnia – po tym terminie, komisja rekrutacyjna złożona
z przedstawicieli obu Fundacji wybierze czterech reportażystów/reportażystki, kwalifikujących się
do udziału w projekcie. Podczas analizy zgłoszeń oceniane będą przede wszystkim: doświadczenie reporterskie  zgłaszającej się osoby oraz jej pomysł na reportaż. Zwycięskim osobom zapewniamy fundusze na potrzeby realizacji reportażu.

Zainteresowani reportażyści mogą się zgłaszać poprzez formularz umieszczony na stronie www.fundacja-inspiratornia.pl

Więcej informacji:
fundacja.inspiratornia@gmail.com lub pod telefonem 608 015 735.