Rządowe stypendia naukowe w Izraelu

Gorąco zachęcamy polskich studentów, doktorantów i pracowników naukowych (zwłaszcza kierunków ścisłych i przyrodniczych) do nawiązania kontaktu z izraelskimi uczelniami i ubiegania się o stypendia naukowo-badawcze w Izraelu.

Na podstawie „Programu wykonawczego na lata 2011-2014” do „Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej” strona izraelska przyznaje, co roku: 

• 5 stypendiów specjalistycznych na 8-miesięczny (rok akademicki) pobyt naukowo-badawczy w Izraelu dla studentów, doktorantów i młodych naukowców; 
  • 1 stypendium na 8-miesięczny (rok akademicki) pobyt naukowo-badawczy dla studentów i pracowników naukowych, reprezentujących różne dziedziny, w tym studia artystyczne; 
  • 4 stypendia na letni kurs języka hebrajskiego, tzw. ulpan.

Informujemy, że program rządowych stypendiów wynikający z „Programu Wykonawczego do Umowy między Rządem RP, a Rządem Państwa Izrael o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej na lata 2011-2014” zostaje przedłużony na rok akademicki 2019/2020. Szczegóły dotyczące stypendiów oraz warunków ich przyznawania do momentu podpisania nowej międzyrządowej umowy pozostają bez zmian względem wyżej wymienionego programu wykonawczego. Stypendium obejmuje opłatę za studia i częściowo pokrywa koszty pobytu w Izraelu. Nie obejmuje natomiast biletu lotniczego.

Warunki ubiegania się o stypendium:

• obywatelstwo polskie, wiek do 35 lat,
  • minimum stopień licencjata lub inżyniera (również zachęcamy osoby ze stopniem magistra, doktora i wyżej)
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie,
  • bardzo dobre osiągnięcia naukowe,
  • stan zdrowia pozwalający na odbycie studiów za granicą.

Wymagane dokumenty: wypełniony wniosek aplikacyjny, CV, 2 listy referencyjne od wykładowców akademickich, certyfikat znajomości j. angielskiego, zaświadczenie zdrowotne oraz osoby ubiegających się o pobyt badawczy są zobowiązane do przesłania również programu badań w ramach stażu naukowego w Izraelu.

W momencie złożenia wniosku bardzo dużym plusem jest nawiązanie wcześniejszego kontaktu z izraelską uczelnią, na której planowane jest odbycie studiów.
Wnioski aplikacyjne i bliższe informacje na temat stypendiów dostępne są, co roku we wszystkich szkołach wyższych w Polsce (np. w biurach współpracy z zagranicą), które mają obowiązek przesłać dokumenty kandydatów do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w Warszawie do dn. 9 grudnia 2018 r..

Uwaga: O stypendium można ubiegać się wyłącznie za pośrednictwem
macierzystej jednostki, która indywidualnie wyznacza termin przyjmowania zgłoszeń od swoich kandydatów.
Ambasada Izraela nie udostępnia wniosków aplikacyjnych.
Bliższe informacje o stypendium udzielają pracownicy Narodowej Agencji
Wymiany Akademickiej (https://nawa.gov.pl/).

Dodatkowe informacje:
Stypendium na letni kurs języka hebrajskiego może być odbyte jedynie na Haifa University.
Kandydaci na stypendium 8-mięsięczne mają obowiązek do stycznia 2019 r.
przesłać potwierdzenie z uczelni o przyjęciu na wybrany przez studenta program lub gdy wyjazd ma mieć charakter pobytu badawczego otrzymać list od pracownika naukowego, który wyraża chęć bycia opiekunem naukowym podczas badań studenta w Izraelu (list musi być sporządzony na papierze firmowym uczelni).
Lista uczelni, które obejmuje stypendium rządowe jest dostępna na stronie Council of Higher Education of Israel: http://studyinisrael.che.org.il/
Studenci, którzy otrzymają pozytywną decyzję przyznaniu stypendium mają obowiązek ubiegać się o wizę studencką A/2 do Izraela. Stypendyści są zwolnieni z opłat za wizę. Wszystkie szczegóły dotyczące wizy znajdą Państwo: http://embassies.gov.il/warsaw/ConsularServices/Pages/wizy.aspx