Short Waves Festival -pod hasłem IN OR OUT, czyli o Wielkiej Brytanii

Zapraszamy studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na dziesiątą edycję Short Waves Festival, objętego patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania. Co roku – poza pokazami konkursowymi – wybierany jest temat przewodni nawiązujący do bieżących wydarzeń. Tegoroczny fokus pod hasłem IN OR OUT jest poświęcony Wielkiej Brytanii, a w jego ramach odbędzie się pięć pokazów filmowych oraz dwa panele dyskusyjne Creativity Talks(prowadzone w języku angielskim), zorganizowane we współpracy z British Council:

Creativity Talk: Access to audiovisual culture / 23.03 / 15:00 / Biurowiec Za Bramką

Creativity Talk: Film Programming / 24.03/ 13:30/ Biurowiec Za Bramką

Udział w panelach dyskusyjny jest bezpłatny. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapisów mailowych pod adresem zapisy@shortwaves.pl.

W pierwszym panelu udział wezmą  organizatorzy wiodących europejskich festiwali filmowych: Thomas Grimshaw (Encounters Film Festival) i Anne Gaschütz (Filmfest Dresden), oraz Marcin Halicki z poznańskiej Fundacji Mili Ludzie. Podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie ułatwiania dostępu do kultury audiowizualnej osobom z niepełnosprawnościami. Drugie wydarzenie  będzie dotyczyć przede wszystkim roli programmerów festiwali filmowych w tworzeniu polityki kulturalnej. Zaproszeni zostali przedstawiciele: London Short Film Festival (Philip Ilson), Glasgow Short Film Festival (Sanne Jehoul), Flatpack Festival(Lucile Bourliaud) oraz Weneckeigo Biennale (Encrico Vannucci).

Zapraszamy również do udziału w pokazach filmowych odbywających się w ramach IN OR OUT. Zaprezentowane w tym paśmie krótkie metraże stanowią komentarz do aktualnej sytuacji społeczno – politycznej, naznaczonej m. in. Brexitem Każdy zestaw porusza odrębny, współczesny w Zjednoczonym Królestwie temat i daje możliwość spojrzenia na niego okiem Brytyjczyków. Jest to dobra okazja, aby zobaczyć jak mieszkańcy Wielkiej Brytanii mierzą się z codziennością w wielokulturowym państwie (Young Rebels), problematyką tożsamości narodowej w Szkocji (Short Docs from Scotland) oraz mniejszości seksualnych LGBTQ+ (New Queer Vision: Brytol Bites). Zaprezentowany zostanie również przegląd filmów z jednego z najważniejszych brytyjskich festiwali – Encounters, odbywającego się co roku w Bristolu. W jego ramach  będzie można zobaczyć pokaz filmów animowanych (Encounters Film Festival: British Animations) oraz uczestniczyć w specjalnym niedzielnym pokazie w Kinie Pałacowym, stworzonym z myślą o osobach niesłyszących (Deaf Shorts). Bilety na wydarzenia są już dostępne w kasie Kina Muza.

London Short Film Festival: Young Rebels / 20.03 / 17:00 / Kino Muza

Encounters Short Film Festival: British Animations / 21.03 / 17:00 / Kino Muza

New Queer Visions Festival: Brytol bites / 22.03 / 17:00 / Kino Muza

Glasgow Short Film Festival: Short Docs from UK / 23.03 / 17:00 / Kino Muza

Encounters Short Film Festival: Deaf Shorts / 25.03 / 13:00 / Kino Pałacowe

Filmy wyselekcjonowane zostały ze względu na wartość merytoryczną oraz artystyczną, a zróżnicowany program daje możliwość wglądu w tamtejszą kulturę. Z tego względu zależy nam na dotarciu do społeczności akademickiej. Naszym celem jest wzbudzenie zainteresowania kulturą współczesną i zaangażowanie studentów w pogłębianie swoich zainteresowań również poza murami uczelni.