Międzynarodowa konferencja The Second Belt and Road International Forum on the Collaborative Cooperation of Industry, Education and Research

Nasi profesorowie Radosław Fiedler i Tomasz R. Szymczyński zostali zaproszeni na międzynarodową konferencję pt.: The Second Belt and Road International Forum on the Collaborative Cooperation of Industry, Education and Research oraz na ceremonię inaugurującą: TUT Inauguration Ceremony for Belt and Road CEE Research Institute na TUT – Tianjin University of Technology w mieście Tianjin w Chinach.

Wystąpili z referatem pt.: Dialogue of AMU University of Poznań with International Economic and Social Environment as a Laboratory of Innovations and Responsibility – remarks from Hermeneutical Perspective.

Prodziekan Prof. Radosław Fiedler wraz z Prof. Tomaszem R. Szymczyńskim w trakcie powyższego pobytu prowadzili rozmowy z przedstawicielami władz TUT w Tianjin na temat obszarów współpracy naszych Uczelni.