Publikacje pracowników WNPiD
-
Prof. Paulina Pospieszna współautorką tekstu nt. paneli obywatelskich i postaw wobec demokracji
-
Książka prof. Joanny Rak nt. obywatelskiego niepodporządkowania
-
Publikacja: Warsztaty medialne jako narzędzie wspierania rozwoju kompetencji przyszłości
-
Prof. Radosław Fiedler oraz mgr Ellias Aghili Dehnavi autorami publikacji pt. The Styles in the American Politics
-
Dr Rafał Szymanowski współautorem artykułu w Environmental Innovation and Societal Transitions
Aktualnie realizowane projekty naukowe
-
ValEUs
1 stycznia ruszył projekt ValEUs - Research & Education Network on Contestations to EU Foreign Policy. Będzie on integrował naukowców z 5 kontynentów, zainteresowanych tematyką polityki zagranicznej Unii Europejskiej.
-
CEEPUS NETWORK: Border and Regional Studies
The Border and Regional Studies Network was established within the Central European Exchange Programme for University Studies (CEEPUS). The network is comprised of 17 universities located in 10 countries of Central Europe and Balkans.
-
Moral emotions in politics - how they unite, how they divide?
Jednym z ważnych współczesnych wyzwań dla demokracji liberalnej jest obojętność obywateli względem polityki, której równolegle towarzyszy jej dramatyzacja i emocjonalizacja wykorzystywana przez aktorów antysystemowych czy populistycznych.
-
Obywatelskie niepodporządkowanie w dotkniętej pandemią Unii Europejskiej
Rok 2019 nazywany jest „rokiem protestów ulicznych” ze względu na dużą liczbę, skalę, brutalność i różnorodność demonstracji odbywających się na całym świecie. Na początku 2020 r. ponad 100 rządów wprowadziło krajowe lockdowny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Grupy i zespoły badawcze
-
Grupa Badawcza nad Różnorodnością, Równością i (Re)Integracją
Celami grupy są m.in.: analiza poziomu zróżnicowania, równości, integracji, reintegracji społeczeństwa polskiego oraz współkonstytuujących je grup społecznych; rozwój ujęć teoretycznych dotyczących zróżnicowania, równości, integracji i reintegracji rozumianych jako zjawiska społeczne.
-
Grupa Badawcza Studia Graniczne i Regionalne
Grupa Badawcza SGiR zajmuje się badaniami granic, pograniczy i regionów w kontekście procesów integracji i dezintegracji, ze szczególnym naciskiem na obszary Europy Środkowej i Wschodniej, Morza Bałtyckiego i Czarnego oraz Bałkanów.
-
Zespół ds. Badań Młodzieży i Komunikacji Medialnej
Celami Zespołu są: przygotowanie corocznej publikacji z udziałem młodzieży, jako podmiotu realizowanych badań; popularyzacja badań obejmujących zagadnienia tematyczne wchodzące w zakres zainteresowań badawczych członków Grupy; organizacja cyklicznej konferencji "Szkoła XXI wieku".
-
Grupa Badawcza: Innowacje demokratyczne
Społeczeństwa ewoluują, a razem z nimi powinna rozwijać się demokracja. Przyszłość demokracji obejmuje połączenie metod charakterystycznych dla demokracji reprezentatywnej, partycypacyjnej oraz deliberatywnej. Naszym celem jest zrozumienie, porównanie i znalezienie sposobów na ulepszenie demokracji.
Jesteśmy ośrodkiem badawczym
Jesteśmy prężnie działającą jednostką naukowo-dydaktyczną, która pełni rolę ważnego promotora wiedzy o polityce, stosunkach międzynarodowych, mediach i komunikowaniu społecznym oraz bezpieczeństwie w różnych jego wymiarach. Ponadto, co roku organizujemy seminaria i konferencje międzynarodowe, które gromadzą ekspertów i czołowych badaczy z kraju, i ze świata. Pracownicy naszego wydziału są członkami międzynarodowych grup roboczych, organizacji i think-tanków, dzięki czemu rozwijają swój warsztat naukowy i dydaktyczny.
Cykliczne konferencje naukowe
-
Europa XXI wieku
Najstarsza i największa konferencja organizowana cyklicznie przez komitet pod przewodnictwem prof. Tadeusza Wallasa, w Collegium Polonicum w Słubicach.
-
Beyond Europe
Cykliczna konferencja organizowana przez Zakład Pozaeuropejskich Studiów Politycznych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Co roku spotykają się na niej dyplomaci, politycy i badacze z całego świata.
-
Autonomiczne roboty w systemach bezpieczeństwa narodowego
Cykliczna konferencja organizowana przez Zakład Bezpieczeństwa i Obronności Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa wraz z Ośrodkiem Badań i Edukacji Europejskiej.
-
Mniejszości. Migranci. Wielokulturowość
Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Jej problematyka obejmuje zagadnienia między innymi z dziedziny politologii, prawa, socjologii, kulturoznawstwa, antropologii, historii i demografii. Zaproszenie do udziału w konferencji skierowane jest do badaczy z ww. dyscyplin.
Katedry „Jean Monnet” na WNPiD
Katedry „Jean Monnet” to stanowiska nauczycielskie dla profesorów uniwersyteckich lub starszych wykładowców uczelni wyższych specjalizujących się w dziedzinie studiów dotyczących Unii Europejskiej. Celem działań wspieranych w ramach katedry „Jean Monnet” jest m.in. pogłębianie nauczania w dziedzinie studiów dotyczących UE w ramach programu nauczania swojej uczelni.
Organizacje i stowarzyszenia
-
Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych
Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych wspiera rozwój nauk politycznych i upowszechnianie wiedzy w tym zakresie oraz wpływ na kształtowanie kultury politycznej społeczeństwa.
-
Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych
Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych jest otwarte na współpracę ze wszystkimi środowiskami naukowymi i przedstawicielami dyscyplin naukowych podejmujących problematykę stosunków międzynarodowych.
-
Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich
Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich powstało w 2012 roku z inicjatywy naukowców prowadzących badania w zakresie Unii Europejskiej i integracji europejskiej. Skupia m.in. politologów, prawników, socjologów, ekonomistów, kulturoznawców, medioznawców i historyków.
-
Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej
Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej jest organizacją pozarządową działającą od roku 1993. Głównym celem naszego Stowarzyszenia jest upowszechnianie wiedzy na temat procesów integracji europejskiej, zwłaszcza wyników prowadzonych badań naukowych.
-
Centrum Dokumentacji Europejskiej
Zbiory CDE obejmują książki, czasopisma, broszury, mapy, ulotki zarówno drukowane jak i elektroniczne. Przeważają materiały wydane w języku polskim i angielskim. Udostępnianie zbiorów odbywa się wyłącznie na miejscu, na zasadzie wolnego dostępu do księgozbioru.