W marcu i kwietniu 2023 r. Zespół obserwował przebieg II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Dwa lata po pierwszym tego typu wydarzeniu zorganizowanym w Łodzi, wówczas skupionego na adaptacji terenów zielonych do zmian klimatu, kolejna edycja panelu obywatelskiego miała odpowiedzieć na pytanie: "W jaki sposób zredukować szkodliwą emisję gazów cieplarnianych na terenie Łodzi o 55% do 2030 roku?". Na przestrzeni dwóch miesięcy, uczestnicy i uczestniczki panelu spotkali się na trzy sesje edukacyjne i dwie deliberacyjne. Skutkiem prac panelu było 78 rekomendacji, z których 39 przekroczyło 80% poparcia panelistów i panelistek podczas ostatecznego głosowania i w związku z tym mają być wdrażane przez Urząd Miasta.
Obecność na IIŁPO dała nam możliwość obserwacji zróżnicowania praktyk facylitacji i projektowania przebiegu paneli obywatelskich w Polsce, a także wymiany refleksji z innymi badaczami i praktykami partycypacji obywatelskiej. Organizatorzy panelu udostępnili nam również do wglądu robocze dokumenty z procesu.
Panel odbywał się w siedzibie łódzkiej Fabryki Aktywności Miejskiej. Za koordynację wydarzenia odpowiedzialna była Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego.