Data publikacji w serwisie:

Instytucjonalzacja Innowacji Demokratycznych w Polsce: Panele Obywatelskie

28 czerwca 2024 r. Paulina Pospieszna uczestniczyła w warsztatach “Institutionalization of Democratic Innovations Lessons Learned” organizowanych przez Institute for Philosophy and Social Theory (IFDT) w Belgradzie. Wydarzenie to zbiegło się z opracowywaniem propozycji specjalnego wydania czasopisma naukowego zatytułowanego „Instytucjonalizacja Innowacji Demokratycznych: Wnioski”, pod redakcją Ireny Fiket, Giovanniego Alegretti i Gazeli Pudar Drasko. Warsztat był częścią projektu Nets4Dem finansowanego przez Komisję Europejską i miał na celu zgromadzenie naukowców aktywnie zaangażowanych w badania nad praktykami partycypacji demokratycznej.

Prezentacja Prof Pospiesznej, „Instytucjonalzacja Innowacji Demokratycznych w Polsce: Panele Obywatelskie”, dostarczyła wglądu w integrację paneli obywatelskich ze strukturami rządowymi na szczeblu krajowym i lokalnym w Polsce. Pomimo istnienia różnych narzędzi zaangażowania obywatelskiego, panele obywatelskie w Polsce nie mają formalnej integracji z systemem politycznym, działając jako konsultacje społeczne ad-hoc z pewnymi standardowymi procedurami, ale bez umocowania prawnego.

Prezentacja opierała się na obserwacjach, konsultacjach i wywiadach z praktykami zaangażowanymi w organizację paneli obywatelskich w Polsce. Omówiono trzy główne tematy dotyczące przyszłych kierunków paneli obywatelskich w Polsce: standaryzacja procedur, legitymizacja i tworzenie nowych instytucji zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym. Prof Pospieszna podkreśliła potencjalne korzyści wynikające z osadzenia praktyk deliberatywnych w istniejących strukturach, porównując zalety jednorazowych wydarzeń z instytucjonalizacją. Proponowane zmiany mają na celu zwiększenie przejrzystości, legitymacji demokratycznej, zaangażowania i skuteczności polityki, co ostatecznie ma poprawić jakość decyzji w zarządzaniu demokratycznym.