Mgr Magni Szymaniak-Arnesen na 6. Szkole Letniej Demokracji Deliberatywnej

W pierwszej połowie lutego mgr Magni Szymaniak-Arnesen z grupy badawczej Innowacje Demokratyczne uczestniczyło w 6. Szkole Letniej Demokracji Deliberatywnej (6th Deliberative Democracy Summer School) organizowanej przez Center for Deliberative Democracy and Global Governance na University of Canberra, wiodącym na świecie centrum badawczym w obszarze demokracji deliberatywnej, oraz w sympozjum towarzyszącym obchodom 10-lecia Centrum na temat przyszłości demokracji deliberatywnej.

Program szkoły letniej obejmował wystąpienia i panele dyskusyjne z udziałem wielu uznanych badaczy i badaczek demokracji deliberatywnej z Australii, Europy, Brazylii i Kanady.

Podczas szkoły letniej odbyły się również warsztaty „Meet the editors” z udziałem redaktorów trzech międzynarodowych czasopism naukowych: Journal of Deliberative Democracy, Democratic Theory i Australian Journal of Political Science, oraz warsztaty metodologiczne z udziałem autorów i autorek rozdziałów publikacji zbiorowej „Research Methods in Deliberative Democracy” pod red. Selen Ercan, Hansa Asenbauma, Nicole Curato i Ricardo F. Mendonça.

Pochodzące z różnych części świata osoby biorące udział w szkole letniej w charakterze uczestników zaprezentowały swoje badania podczas dziewięciu paneli i otrzymały feedback od bardziej doświadczonych badaczy i badaczek. Prezentacja mgr Szymaniak-Arnesen dotyczyła pracy doktorskiej nt. zakresów tematycznych i wpływu na polityki publiczne paneli obywatelskich organizowanych w polskich miastach i została przedstawiona w panelu nt. demokracji deliberatywnej i samorządów lokalnych wraz z prezentacjami Emanueli Savini i Anne Jedzini, które opowiadały o doświadczeniach australijskich. Panel moderowała dr Adele Webb z Centre for Deliberative Democracy and Global Governance, a dyskutantką była prof. Brigitte Geißel z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie.

Wyjazd został sfinansowany ze środków programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” oraz grantu SONATA Bis (UMO-2021/42/E/HS5/00155) Narodowego Centrum Nauki.

Link do filmu podsumowującego Szkołę Letnią na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=esT6ANC6D7c