Panele Obywatelski w Gruzji: Rustavi i Ozurgeti

Mieliśmy przyjemność obserwować promocję i wdrożenie idei paneli obywatelskich w Gruzji, zainicjowanych przez Radę Europy i Center for Blue Democracy w Polsce. Przed panelami Prof. Paulina Pospieszna uczestniczyła w szkoleniu dla organizacji pozarządowych i potencjalnych koordynatorów zorganizowanym przez Center for Blue Democracy w listopadzie 2022 roku, a później w spotkaniu online dla władz lokalnych. Panele obywatelskie odbyły się ostatecznie w dwóch miastach: Ozurgeti i Rustavi.

Panel obywatelski w Ozurgeti skupił się na rozwiązaniu problemów związanych z lokalnym systemem parkingowym. Celem było wspólne znalezienie najlepszych rozwiązań, które uwzględniałyby interesy i obawy mieszkańców. Zgromadzenie rozpoczęło się w Ozurgeti 22 kwietnia 2023 roku (faza edukacyjna), 29 kwietnia 2023 roku (pierwsze spotkanie deliberacyjne) i 13 maja 2023 roku (drugie spotkanie deliberacyjne). Zorganizowane przez Management Systems Development Center we współpracy z samorządem lokalnym, zgromadzenie zebrało różne grupy interesariuszy, w tym przedstawicieli gminy, ekspertów i członków organizacji pozarządowych. W zgromadzeniu wzięło udział 28 obywateli, którzy uczestniczyli w procesie deliberacyjnym, generując rekomendacje dotyczące poprawy systemu parkingowego w Ozurgeti, z naciskiem na aktywny udział obywateli i wspólne podejmowanie decyzji.

Panel obywatelski w Rustavi skupił się na strategicznym kształtowaniu lasu łęgowego w Rustavi, mając na celu uwzględnienie perspektyw i interesów mieszkańców. Ogólnym celem było poprawienie jakości powietrza w mieście i ochrona różnorodności biologicznej w lesie łęgowym, przyczyniając się do ogólnej wizji rozwoju obszaru Rustavi. Zgromadzenie miało miejsce w następujących terminach: 23 kwietnia 2023 roku (faza edukacyjna), 29 kwietnia 2023 roku (pierwsze spotkanie deliberacyjne) i 14 maja 2023 roku (drugie spotkanie deliberacyjne). Zorganizowane przez NGO Eco Centre i Burmistrza Rustavi, panel liczył łącznie 36 uczestników, podzielonych na cztery stoły.

Mieliśmy przyjemność współpracować z Mariam Kikvidze, studentką Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w tamtym czasie, która dołączyła do naszego zespołu i pełniła rolę wykonawcy. Przeprowadziła obserwacje i wywiady w ramach projektu.