Sąd Obywatelski dotyczący Transportu Publicznego w Râmnicu Vâlcea

Grupa Democratic Innovations we współpracy z prof. Soriną Soare z Uniwersytetu we Florencji aktywnie uczestniczyła w badaniach nad pierwszym sądem obywatelskim w Rumunii, które miało miejsce w mieście Râmnicu Vâlcea. Zespół opracował ankietę, która została przeprowadzona przed i po sesjach panelowych, a prof. Soare osobiście uczestniczyła w jednej z sesji deliberacyjnych. Zespół nawiązał partnerstwo z Simoną Iliescu, inspektorem w Wydziale Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Miejskim w Râmnicu Vâlcea.

Sąd obywatelski w Râmnicu Vâlcea skupiał się na przyszłości lokalnego transportu publicznego w mieście. Proces był podzielony na dwie etapy, które rozpoczęły się 23 marca od powitalnych uwag przedstawicieli miasta, w tym burmistrza i radnych miejskich. Następnie przedstawiono członków jury oraz omówiono cały proces deliberacyjny. Miasto współpracowało z Fundacją Obywatelską Vâlcea oraz stowarzyszeniem Asociația H.appy Cities w celu zorganizowania mini-publicznego wydarzenia. Dodatkowo, jury otrzymało wsparcie od ekspertów z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Dwie sesje edukacyjne odbyły się 27 i 30 marca, podczas których przedstawiciele administracji oraz zewnętrzni eksperci, tacy jak urbaniści i specjaliści ds. zarządzania ruchem, przedstawili prezentacje na temat różnych zagadnień związanych z mobilnością. Te sesje obejmowały bieżący stan systemu transportu publicznego w Râmnicu Vâlcea, przestrzenie publiczne, strefy dla pieszych, ścieżki rowerowe oraz przykłady dobrych praktyk z innych miast. Po gruntownej deliberacji, członkowie jury przedłożyli swoją listę rekomendacji Radzie Miejskiej 8 maja.

Citizens' Jury on Local Public Transport in Râmnicu Vâlcea

20 członków jury opracowało konkretne rekomendacje dla rady miejskiej. Ten panel obywatelski był pierwszym projektem, w którym administracja miasta Râmnicu Vâlcea współpracowała z społeczeństwem obywatelskim. Był to także pierwszy projekt, w którym obywatele bezpośrednio zaangażowali się w rozwiązywanie problemu mobilności miejskiej.