Prof. Paulina Pospieszna, wraz z osobami dokoranckimi Magni Szymaniak-Arnesen i Weroniką Kędzia, wzięła udział w prestiżowej konferencji ECPR General Conference 2024 na University College Dublin, która odbyła się w dniach 12-15 sierpnia 2024 roku. Cały zespół Democratic Innovations UAM zaprezentował trzy referaty, będące wynikiem realizacji zadań prowadzonych w ramach grantu DelibDemCEE finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN).
Profesor Pospieszna przedstawiła referat pt. “Building Trust through Deliberation in Fragile Democracies: A Case Study of Citizens' Assemblies in Georgia”. Wystąpienie to badało rolę paneli obywatelskich w promowaniu zaangażowania obywatelskiego i zarządzania w gruzińskich miastach, podkreślając wpływ procesów deliberacyjnych na budowanie zaufania w kruchych demokracjach. Referat opierał się na wywiadach z organizatorami, uczestnikami i lokalnymi władzami, przyczyniając się do lepszego zrozumienia, jak takie zgromadzenia mogą służyć jako „szkoły demokracji” w krajach, gdzie tradycje demokratyczne są jeszcze w fazie rozwoju.
Magni Szymaniak Arnesen zaprezentowała artykuł napisany we współautorstwie wraz z Adelą Gąsiorowską z Uniwersytetu Warszawskiego, zatytułowany “Assessing the Quality of Deliberative Minipublics' Policy Recommendations.” W artykule opracowano nową typologię do oceny wyników deliberatywnych mini-publik oraz zbadano, jak różni aktorzy – w tym eksperci polityczni, urzędnicy i obywatele – oceniają jakość rekomendacji wypracowanych w ramach paneli obywatelskich.
Weronika Kędzia zaprezentowała wspólny artykuł pt. Participant Views on Local Citizens’ Assemblies in Poland: A Comparative Study of Decision-Making Modes”, w ramach panelu Democratic Innovations in Environmental Governance: Comparative Perspectives. Badanie koncentrowało się na tzw. Klimatycznych panelach obywatelskich w Krakowie i Rzeszowie, porównując poparcie dla tych instrumentów zaangażowania obywateli w podejmowanie decyzji z innymi formami podejmowania decyzji, takimi jak referenda i wybory. Badania wykazały, że choć uczestnicy paneli mieli pozytywne opinie na temat procesu deliberatywnego, istnieje sceptycyzm co do jego skuteczności w wpływaniu na decyzje miejskie, szczególnie wśród osób któ®e w takich procesach nie uczestniczyły.