W czwartek, 24 kwietnia 2025 roku, w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się ogólnopolska konferencja pt. „Cel – lepsze prawo. Ocena skutków zmian w Regulaminie Sejmu z 26 lipca 2024 r.”, zorganizowana przez Gabinet Marszałka Sejmu pod honorowym patronatem Marszałka Szymona Hołowni. Wydarzenie było okazją do pierwszej publicznej oceny nowelizacji Regulaminu Sejmu, która wprowadziła m.in. obowiązkowe konsultacje społeczne projektów ustaw, deklaracje skutków regulacji (DSR), oraz zmiany w procedurze wysłuchania publicznego.
Na zaproszenie organizatorów w konferencji wzięła udział prof. Joanna Podgórska-Rykała (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), która reprezentowała również nasz zespół badawczy. Jej wystąpienie pt. „Czy w Sejmie jest miejsce na deliberację?” zamknęło trzeci panel konferencji poświęcony perspektywie naukowej. Prof. Podgórska-Rykała przedstawiła analizę zmian regulaminowych z punktu widzenia rozwoju mechanizmów deliberatywnych w polskim procesie legislacyjnym, podejmując refleksję nad możliwościami wprowadzenia i rozwoju form partycypacji deliberatywnej w ramach działalności parlamentu.
Wystąpienie było także okazją do promocji naszej najnowszej publikacji „Innowacje deliberatywne”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa C.H.Beck. Książka ta stanowi pierwszą w regionie kompleksową analizę deliberatywnych innowacji demokratycznych, takich jak panele obywatelskie, z perspektywy nauk politycznych, socjologii oraz praktyki publicznej partycypacji.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Prezydium Sejmu, Kancelarii Sejmu, ekspertów, organizacje społeczne, a także badaczy zajmujących się tematyką konsultacji społecznych, regulacji prawnych i partycypacji obywatelskiej. Stanowiło ono ważny krok w kierunku tworzenia bardziej inkluzyjnego i przejrzystego procesu legislacyjnego w Polsce oraz dowód na rosnące zainteresowanie mechanizmami deliberacji w przestrzeni instytucjonalnej.