Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową zatytułowaną: Stagnacja czy reforma? Przyszłość polskich mediów w kontekście implementacji Europejskiego Aktu o Wolności Mediów.
To kolejna, już trzecia odsłona debaty zapoczątkowanej w maju 2023 r. konferencją zatytułowaną „Likwidacja czy reforma? Media publiczne w Polsce. Stan obecny i perspektywy” a kontynuowanej w czerwcu 2024 r. Zmiany polityczne z jesieni 2023 roku doprowadziły w grudniu 2023 r. do nagłych i głębokich przemian w mediach publicznych. Miały one jednak głównie personalny charakter. Sama struktura, cele i zadania tych mediów nie uległy zmianom. Obecna większość rządząca nie ma jednak realnych możliwości dokonania zmian legislacyjnych. Nadal więc funkcjonuje nieco już archaiczna ustawa o radiofonii i telewizji oraz wątpliwa konstytucyjnie Ustawa o Radzie Mediów Narodowych.
Z kolei 7 maja 2024 wszedł w życie Europejski Akt o Wolności Mediów UE. W okresie od czerwca – września 2024 r. Ministerstwo Kultury przeprowadziło szerokie konsultacje społeczne, a w październiku 2024 r. opublikowano raport z tej debaty. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Kultury, trwają obecnie prace nad przygotowaniem projektu nowej ustawy i skierowanie go do konsultacji międzyresortowych. Natomiast w przestrzeni publicznej nadal toczy się poważna dyskusja na temat proponowanych rozwiązań prawnych dla mediów publicznych. W dyskusje włączyły się m.in.: stowarzyszenia dziennikarskie i fundacje broniące wolności słowa oraz pluralizmu mediów, podkreślające, że bez odpowiednich gwarancji ustawowych media publiczne zawsze mogą zostać podporządkowywane interesom większości parlamentarnej. Często podnoszona jest również kwestia konieczności zmiany sposobu finansowania mediów publicznych. Zgłaszane są m. in. pomysły decentralizacji funduszy publicznych i oddzielenia misji publicznej od struktur instytucjonalnych.
Czerwcowa konferencja na WNPiD UAM odbędzie się już po wyborach prezydenckich, gdy będzie wiadomo czy zgłaszane przez obecnie sprawującą władzę koalicję rządzącą projekty zmian ustawy medialnej, będą miały szanse na realizację wprowadzenie ich w życie.
Być może to ostatni moment i doskonała sposobność, aby odpowiedzieć sobie na szereg kluczowych pytań, w tym: jakich mediów publicznych potrzebujemy, na jakie zasługujemy a na jakie nas stać? Jak wprowadzić skuteczne „bezpieczniki” gwarantujące, iż kolejne zmiany układu politycznego nie będą zagrożeniem dla mediów publicznych? Jak implementować postanowienia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów (EMFA) w Polsce? Jak to robią inni w Europie? Jak media publiczne powinny adaptować się do zmieniającego się krajobrazu medialnego i technologicznego? Jak się wydaje, konferencja odbędzie w momencie, kiedy poznamy ostateczny kształt projektu regulacji wdrażających EMFA do polskiego porządku prawnego. Ponadto podczas wystąpień w panelach tematycznych poruszane będą szczegółowe kwestie związane z możliwymi scenariuszami ewolucji mediów publicznych w Polsce, jak również z funkcjonowaniem mediów w innych państwach demokratycznych.
Przestrzenią rozmowy pragniemy ponownie uczynić Uniwersytet – miejsce otwarte, dające równe szanse na wypowiedzenie się przez wszystkie zainteresowane strony. Mamy nadzieje, że dzięki temu podczas konferencji swojaą reprezentacje będą miał zarówno grona eksperckie (naukowe, dziennikarskie i polityczne) pozytywnie oceniające ostatnie zmiany w mediach publicznych, jak i przedstawiciele środowisk krytycznie oceniających ostatnie zmiany w polskim systemie medialnym.
Termin nadsyłania zgłoszeń tytułów referatów upływa 30 maja 2025 r. Opłatę konferencyjną w wysokości 450 PLN prosimy wpłacić, po potwierdzeniu akceptacji tytułu wystąpienia, do dnia 4 czerwca 2025 r. na konto: 77 1090 1362 0000 0000 3601 7903 w Santander Bank Polska S. A., w tytule przelewu podając swoje imię i nazwisko oraz numer subkonta /KN000971/. Opłata obejmuje udział w obu dniach konferencji (wyżywienie, materiały konferencyjne).
Formularz rejestracyjny: https://forms.office.com/e/eajXn4BjzN
Komitet naukowy konferencji:
- dr Weronika Dopierała-Kalińska
- prof. dr hab. Iwona Hofman
- dr Jacek Kubiak
- dr hab. Szymon Ossowski,
- prof. UAM dr hab. Jędrzej Skrzypczak,
- prof. UAM dr Beata Użarowska,
- prof. dr hab. Jacek Wachowski.
Sekretariat konferencji:
- mgr Katarzyna Mania,
- mgr Victoria Leszczyńska.
Kontakt:
mediapubliczne@amu.edu.pl