Data publikacji w serwisie:

Seria książkowa „Gra mocarstw na Bliskim Wschodzie”

Gra mocarstw na Bliskim Wschodzie

W serii książkowej „Gra mocarstw na Bliskim Wschodzie”, autorzy w 10 monografiach omawiają politykę zagraniczną kluczowych graczy globalnych i regionalnych wobec Bliskiego Wschodu, badając zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki kształtujące te złożone relacje. Autorzy analizują strategiczne interakcje i konflikty w tym geopolitycznie istotnym regionie. Do tej pory nie było podobnej serii wydawniczej w tak kompleksowy i interdyscyplinarny sposób omawiającej stosunki międzynarodowe w regionie Bliskiego Wschodu. Cykl monograficzny jest w ramach projektu badawczego „Gra mocarstw na Bliskim Wschodzie”, wspieranego przez program IDUB (konkurs 081) realizowanego przez Zakład Pozaeuropejskich Studiów Politycznych WNPiD UAM.
Do tej pory ukazały się nakładem wydawnictwa naukowego FNCE następujące książki: 
  1. Prof. dr hab. Radosław Fiedler - „Polityka USA wobec Bliskiego Wschodu w dobie rywalizacji mocarstw. Analiza wyzwań i możliwości dla regionu”;
  2. Dr hab. Filip Kaczmarek - „Polityka UE wobec Bliskiego Wschodu”;
  3. Prof. UAM dr hab. Przemysław Osiewicz - „Polityka Iranu wobec Bliskiego Wschodu po 2010 roku”;
  4. Dr Rafał Wiśniewski - „Polityka Chińskiej Republiki Ludowej wobec Bliskiego Wschodu – Determinanty, ewolucja i konsekwencje dla regionu”.
Już wkrótce w ramach wspomnianej serii wydawniczej ukażą się książki, których autorami są dr Jarosław Kardaś, dr Piotr Baranowski, prof. UAM dr hab. Grażyna Strnad, dr Artur Pohl, dr Maciej Gaca i dr Marcin Styszyński.
W ramach projektu przeprowadzone zostały także wywiady eksperckie.
We wrześniu odbędzie się seminarium naukowe podsumowujące projekt z udziałem wszystkich autorów oraz gości z ośrodków akademickich z kraju, jak i zagranicznych.

Prof. dr hab. Radosław Fiedler - Pracownik Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Kierownik Zakładu Pozaeuropejskich Studiów Politycznych. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na stosunkach politycznych w regionie Bliskiego Wschodu oraz Azji Centralnej, ale także polityki USA wobec Iranu.

Prof. UEP dr hab. Filip Kaczmarek - Pracownik Katedry Ekonomii Informacji. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na ekonomii rozwoju, prasoznawstwa oraz media relations.

Prof. UAM dr hab. Przemysław Osiewicz - Pracownik Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na stosunkach politycznych w regionie Bliskiego Wschodu oraz polityce zagranicznej Turcji i Iranu.

Dr Rafał Wiśniewski - Pracownik Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na stosunkach międzynarodowych w regionie Indo-Pacyfiku, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Chińskiej Republiki Ludowej, Indii, Japonii oraz bezpieczeństwa narodowego.