Data publikacji w serwisie:

Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem za nami!

We wtorek 9 maja w ramach „Tygodnia Bibliotek” odbyło się spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem dziennikarzem, wykładowcą akademickim, twórcą nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”.

Na spotkaniu pisarz przybliżył czytelnikom historię literatury kryminalnej od czasów PRL-u do współczesności. Opowiedział jak zmieniała się powieść kryminalna na przestrzeni lat oraz czym dziś jest kryminał i jakie miejsce zajmuje w literaturze.

Kryminały Ryszarda Ćwirleja zaskakują niebanalnym pomysłem, są pełne humoru oraz detali lat kryzysowych. Nie brakuje w nich wartkiej akcji, ubóstwa odradzającej się Rzeczypospolitej i gwary poznańskiej. To właśnie w jego powieściach został świetnie oddany klimat schyłkowego PRL-u wraz z jego absurdami.

Nasz gość opowiedział o tym jak tworzy swoje powieści, wymyśla tytuł, rozpisuje poszczególne wydarzenia, tworzy plan, który później zmienia w wartką i pełną napięcia akcję.

Na koniec spotkania, pisarz chętnie odpowiadał na pytania czytelników, a następnie wpisywał dedykacje z autografami do książek. Opowiedział również o inspiracjach i literackich planach na przyszłość.

Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie i do zobaczenia ponownie!