Serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję poświęconą relacjom i wzajemnym wpływom zachodzącym pomiędzy państwami Półwyspu Iberyjskiego a Ameryką Łacińską. Kilkaset lat obecności mieszkańców Półwyspu w Nowym Świecie zaowocowało zderzeniem zupełnie odmiennych cywilizacji i przyczyniło się do powstania oryginalnej kultury, zawierającej w sobie nie tylko nowe formy i sposoby rozumienia sztuki, ale także zupełnie nowe modele życia społecznego i politycznego.
Z tego względu warto bliżej przyjrzeć się kulturalno-społecznym śladom, pozostawionym w Ameryce Łacińskiej przez kolonizatorów. Z pewnością wiele z tych śladów funkcjonuje w życiu jej mieszkańców do dzisiaj, nawet w sposób nieuświadomiony. w innej perspektywie z kolei warto pochylić się nad tymi elementami kultury kolonialnej, które wpłynęły na życie mieszkańców Półwyspu. Gorąco zachęcamy Państwa do ich odnajdywania i podzielenia się nimi w czasie naszej konferencji.
Z drugiej strony, chcemy zachęcić Państwa do zastanowienia się nad współczesnym stosunkiem byłych kolonii do dawnych europejskich dominiów. Dokonujące się w obecnych czasach procesy związane z globalizacją i demokratyzacją życia społecznego często przyczyniają się do przewartościowania niektórych zdarzeń historycznych i obalenia skostniałych dyskursów. Zanik tych narracji (a co za tym idzie, zanik pewnych stereotypowych wyobrażeń) jest z kolei przyczyną głębokich zmian politycznych i społecznych. Bardzo użytecznych narzędzi do prowadzenia takich rozważań dostarcza m.in. współczesna teoria postkolonialna.
Chcemy podkreślić także, że tematyka naszej konferencji nie będzie ograniczać się jedynie do tradycji historycznej, wpływającej na współczesne relacje między wskazanymi ośrodkami– gorąco zachęcamy również do eksplorowania nowych zjawisk (m.in. językowych), pojawiających się w tym obszarze.
Przykładowa tematyka
- Wpływy hiszpańskie w kulturze krajów Ameryki Łacińskiej.
- Analiza porównawcza folkloru, muzyki i tańca Hiszpanii oraz wybranych krajów Ameryki Łacińskiej.
- Międzykontynentalny kontrast wierzeń i zwyczajów wybranych krajów.
- Różnorodność języka portugalskiego w Portugalii i Brazylii.
- Motywy latynoamerykańskie w literaturze hiszpańskiej i portugalskiej.
- Historia jako wspólne dziedzictwo Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej.
- Współczesne kontrasty polityczne wybranych krajów Ameryki Łacińskiej.
- Powiązania w biznesie: charakterystyka wybranych firm hiszpańsko-latynoamerykańskich.
- Wizerunek Hiszpanów i Portugalczyków w krajach Ameryki Łacińskiej.
Informacje:
Termin konferencji: 19 marca 2021 roku.
Rozpoczęcie obrad zaplanowano na godzinę 9:00.
Miejsce obrad: Konferencja odbędzie się w trybie zdalnym w aplikacji MS Teams.
Język konferencji: hiszpański i portugalski
Organizatorzy konferencji:
Koło Naukowe Studentów Filologii Hiszpańskiej “HESPERIA”
Zgłoszenia:
Aby wziąć udział w konferencji, należy przesłać abstrakt referatu naukowego (maksymalnie do 300 znaków) w terminie nieprzekraczającym dnia 31.12.2020r. na adres mailowy kn.hesperia@gmail.com wraz z załączonym dokumentem ws. RODO.
Potwierdzenie uczestnictwa w konferencji otrzymają Państwo do dnia 27.01.2021r.