Data publikacji w serwisie:

Międzynarodowa Szkoła Letnia Doktorantów "Doskonałość naukowa - źródła, badania, rezultaty"

Zapraszamy doktorantów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Wydziału Studiów Edukacyjnych do udziału w Międzynarodowej Letniej Szkole, która odbędzie się w dniach 26-30 października 2020 r. w trybie online. Udział w Szkole jest bezpłatny.

Tematyka Szkoły: Wybór tematyki szkoły odnosi się do potrzeb związanych z realizacją przez UAM obowiązków wynikających z uzyskania statusu uczelni badawczej. Wiąże się on również z potrzebą tworzenia interdyscyplinarnych zespołów specjalistycznych w przestrzeni nauk społecznych, co sprzyjać powinno rozwojowi zróżnicowanej i atrakcyjnej oferty naukowej, umożliwiającej intensyfikację kontaktów międzynarodowych oraz internacjonalizację wyników badań. Tym samym tematyka inicjatywy wpisuje się w kierunki rozwoju nauki polskiej, wspomagając realizację celów oraz priorytetów określonych przez twórców reformy szkolnictwa wyższego, którzy z terminu „doskonałość w nauce” słusznie czynią jedno z pojęć kluczowych. Ukazanie doktorantom uczestniczącym w przedsięwzięciu sensu oraz wielowymiarowości konceptu „doskonałości naukowej”, jak również wzorcowych przykładów jej realizacji, ukierunkowane jest na znaczące pogłębienie ich wiedzy metodologicznej. Sprzyjać będzie ono rzetelnemu przemyśleniu przez uczestników szkoły, na czym polegają powinności reprezentanta nauk społecznych, jak również w jaki sposób może on efektywnie zaprojektować oraz zrealizować własną ścieżkę badawczą, umożliwiającą mu generowanie wiedzy zyskującej zainteresowanie oraz uznanie międzynarodowej wspólnoty naukowej. Z tego względu, w tytule proponowanej przez nas inicjatywy zwracamy uwagę na procesualny charakter dążenia do doskonałości naukowej. Staramy się zatem podkreślić, że jej poszukiwania rozpoczynają się od adekwatnego określenia źródeł, z których może ona wypływać. Co więcej, wymaga ona przemyślanego programu, którego wdrożenie powinno skutkować wpisaniem repertuarów badawczych młodych uczonych w sferę rozwoju wysp doskonałości naukowej w obszarze nauk społecznych, które nasza uczelnia pragnie zidentyfikować w najbliższych latach. Aktywności, o których mowa, mają przełożyć się na zwielokrotnienie wartościowych rezultatów badawczych osiąganych przez naukowców z UAM, omawianych w prestiżowych czasopismach i wydawnictwach, jak również przywoływanych i komentowanych przez specjalistów o renomie międzynarodowej.

Język Szkoły: angielski i polski

Wykładowcy szkoły: Planowany program szkoły obejmuje cykl wykładów, seminariów i konsultacji prowadzonych przez naukowców z takich uniwersytetów oraz jednostek badawczych, jak: University of Oxford, Universidad Complutense de Madrid, Bath Spa University, University of Birmingham, Mannheim University, Centre for East European and International Studies (ZOiS)/Berlin), National Chengchi University in Taipei, Saint Louis University, Viadrina University/Frankfurt Oder, Freie Universität Berlin, National Taiwan Normal University in Taipei oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W ramowym planie szkoły proponujemy:

  1. Warsztaty i konsultacje metodologiczne z zagranicznymi ekspertami
  2. Sesje wykładowe z udziałem zagranicznych gości
  3. Debatę umożliwiającą nawiązanie kontaktów i włączenie doktorantów w struktury międzynarodowych sieci naukowych.
  4. Sesje wykładowe i warsztatowe z udziałem krajowych ekspertów
  5. Warsztaty i konsultacje metodologiczne z krajowymi ekspertami
  6. Networking - podczas warsztatów i konsultacji doktoranci będą mieć szansę nie tylko konsultacji własnych projektów badawczych, ale odnalezienia obszarów wsparcia i współpracy z krajowymi ekspertami
  7. Wydarzenia towarzyszące organizowane z inicjatywy doktorantów
  8. Panele doktoranckie – angielsko- i polskojęzyczne

Typy udziału: Doktoranci mogą zgłosić chęć wygłoszenia referatu (do wyboru w języku angielskim lub polskim). Udział z referatem nie jest jednak obligatoryjny.

Rekrutacja:Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza online: https://forms.gle/Dd2JhMdbx1FEbcro7 do 15 września 2020 r. Do końca września zostanie przesłana informacja o wynikach rekrutacji.

Serdecznie zapraszamy!

Komitet Naukowy

  • prof. dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik
  • Przewodnicząca
  • prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska
  • prof. UAM dr hab. Andrzej Stelmach
  • prof. dr hab. Tomasz Gmerek
  • prof. UAM dr hab. Michał Klichowski
  • prof. dr hab. Robert Kmieciak
  • prof. UAM dr hab. Paulina Pospieszna
  • prof. UAM dr hab. Waldemar Segiet
  • prof. UAM dr hab. Tomasz R. Szymczyński
  • dr Marcin Gierczyk
  • dr Bartosz Hordecki
  • dr Anna Sakson-Boulet

Komitet Organizacyjny

Biuro Szkoły

  • mgr Dawid Tobolski
  • mgr Marzena Wodzińska