Program Youth4Regions

Program Youth4Regions powstał w 2017 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej, by umożliwiać studentom dziennikarstwa i jego absolwentom poznawanie działań Unii Europejskiej mających na celu wzmacnianie spójności gospodarczej oraz społecznej poprzez zmniejszanie różnic w poziomach rozwoju pomiędzy regionami UE.

Co oferują organizatorzy programu?

• uczestnictwo w warsztatach z zakresu dziennikarstwa i unijnej polityki spójności;
  • możliwość objęcia opieką mentorską przez uznanego krajowego dziennikarza;
  • sposobność współpracy z doświadczonymi dziennikarzami w trakcie Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2021, który jest największym corocznym wydarzeniem poświęconym polityce spójności organizowanym przez Komisję Europejską i Europejski Komitet Regionów;
  • wizyty w instytucji unijnych i w siedzibie mediów UE;
  • możliwość uczestnictwa w charakterze dziennikarza w trakcie wizyt prasowych przedstawicieli KE w państwach członkowskich;
  • koszty zakwaterowania i podróży zostaną pokryte przez KE.

Jakie kryteria muszą spełniać aplikujący?

• zainteresowanie tematyką wykorzystywania funduszy UE w zamieszkiwanym regionie;
  • doświadczenie dziennikarskie (status studenta dziennikarstwa lub maksymalnie 2 lata doświadczenia zawodowego);
  • posiadanie obywatelstwa państwa członkowskiego UE lub państwa sąsiedniego;
  • wiek od 18 do 30 lat;
  • gotowość do wyjazdu do Brukseli w okresie 10-15 października 2021 r.;
  • brak uczestnictwa we wcześniejszych edycjach programu Youth4Regions.

Jak wziąć udział w konkursie Yout4Regions?

• aplikujący zobowiązani są wypełnić formularz, który znajduje się tu;
  • aplikujący muszą przesłać krótki artykuł (2500-6250 słów) lub krótki reportaż wideo (2-3 min) przedstawiający projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (również Interreg) lub Fundusz Spójności. Aplikujący zobowiązani są wybrać jeden z poniższych tematów:
  • Sprawiedliwa Europa: polityka spójności na rzecz sprawiedliwego przejścia do neutralności klimatycznej;
  • Zielona Europa: polityka spójności na rzecz intermodalnej mobilności;
  • Spójność na rzecz odbudowy: wspólne zwycięstwo nad pandemią;
  • Europa blisko obywateli: zaangażowanie młodzieży.

Uwaga: Projekty można przesyłać we wszystkich 24 językach urzędowych UE, w tym w j. polskim. Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku wyboru reportażu wideo należy dołączyć krótkie streszczenie w j. angielskim.

Ważne daty

• zainteresowani mogą wysyłać zgłoszenia do 12 lipca 2021 r.;
  • wyniki naboru ogłoszone zostaną 9 sierpnia 2021 r.

Informacja przygotowana została przez Biuro Wielkopolski w Brukseli – być może dzięki tej informacji studentki i studenci WNPiD dowiedzą się o istnieniu Biura.