Data publikacji w serwisie:

Stypendium dla humanistów - Instytut De Republica

Instytut De Republica ruszył z drugą edycją programu stypendialnego dla humanistów. Na uczestników programu czeka nie tylko wsparcie finansowe, ale także cykl semestralnych spotkań i wyjazd na Szkołę Letnią. Zgłoś swój projekt - masz czas tylko do 20 listopada!

Joseph Conrad Fellowship to kompleksowy program stypendialny obejmujący kilka elementów:

  • realizację przez uczestników własnych projektów naukowych i artystycznych
  • comiesięczne wsparcie finansowe w wysokości 1200 zł brutto
  • cykl wykładów i seminariów z udziałem najważniejszych polskich i zagranicznych przedstawicieli świata kultury i nauki
  • Szkołę Letnią, w czasie której uczestnicy będą pracowali nad swoimi projektami w grupach warsztatowych prowadzonych przez tutorów
  • recenzowaną publikację tekstu przygotowanego w czasie trwania Programu w wydawnictwie naukowym Instytutu De Republica

Zapraszamy wszystkich studentów i twórców (do 35 r.ż.) zainteresowanych szeroko pojętą humanistyką.

Głównym tematem roku akademickiego 2022/2023 będzie: WIEK XIX I NOWOCZESNA FORMA POLSKA.

W trakcie dwóch semestrów na wykładach oraz zamkniętych seminariach realizowane będą następujące obszary tematyczne:

  • CIAŁA POLSKI ROZEBRANEJ. O otchłani, którą były zabory, oraz ścieżkach, którymi polska kultura próbowała się z niej wydostać. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania: Czy Konstytucja 3 maja otworzyła jedną z takich ścieżek? Czy powstania narodowe były wyrazem świadomości otchłannej? Czy literatura romantyczna była samopoznaniem? I co to w ogóle znaczy: rozebrana Polska? Mamy niejasne przekonanie, czym jest polski duch – ale czym jest polskie ciało? Jak się z nim komunikuje, jak się je kontroluje i chroni?
  • FANTAZMATY MIASTA I WSI. O dwóch bohaterach wieku XIX: mieście i wsi, czy raczej – wyobrażeniach, jakie o nich wytworzyliśmy. Miasto jako przestrzeń historii – krajobraz rozpędzonej techniki, scena życia społecznego, architektoniczna makieta nowoczesności. Z kolei wieś, ponownie odkryta przez historię ludową, jest przestrzenią, gdzie realne i fantastyczne miesza się bardziej niż kiedykolwiek. Czym tak naprawdę jest polska wieś, kto ją zamieszkuje i kto o niej opowiada?
  • LABORATORIUM POLSKIEJ DUSZY. Czyli jak wymyślano nową formę polską. Jak Paryż, Rzym i inne miasta Europy stały się laboratoriami, w których twórcy emigracyjni eksperymentowali z polską duszą? Czego pragnęli się pozbyć, a co ocalić? O jakiej przyszłości marzyli? Czym w takiej perspektywie była nowoczesność: traumą czy terapią?
  • WIDMA I UPIORY NOWOCZESNOŚCI. Czyli o tym, co nowoczesność wyparła. Jakich żywiołów modernizacja nie zdołała opanować, jakich obszarów ludzkiego doświadczenia nie potrafiła nazwać i opowiedzieć? Wyruszymy w poszukiwanie widm i upiorów, które projekt nowoczesności skrywał, o których milczał, a gdy je odkrywał – reagował na nie lękiem albo przemocą.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z regulaminem programu, a zdecydowanych do przesłania formularza zgłoszeniowego. Dostępne są także materiały do pobrania.

Przypominamy, że termin zgłoszeń upływa 20 listopada.