Data publikacji w serwisie:

V edycja projektu Legia Akademicka AWF Poznań

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Piąta edycja projektu pn. Legia Akademicka realizowana jest na podstawie zawartego w dniu 22 stycznia 2021 r. porozumienia Ministra Edukacji i Nauki z Ministrem Obrony Narodowej w sprawie realizacji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej. Projekt jest kontynuacją pilotażowego projektu o tej samej nazwie zapoczątkowanego w 2017 r.

Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia:

  • część teoretyczną realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym;
  • część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej.

Do projektu przystąpić może student (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie. W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej, a podczas przerwy wakacyjnej szkolenie w ramach części praktycznej. Głównym celem części teoretycznej jest opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w ramach ćwiczeń wojskowych.

Zajęcia teoretyczne realizowane są w formie zajęć online, ponadto uczestnicy otrzymują dostęp do platformy e-learningowej, specjalnie przygotowanej na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie. W ramach części teoretycznej realizowane będą szkolenia dla studentów w ramach dwóch modułów merytorycznych:

  1. podstawowy – 13 godzin szkolenie programowe + 2 godziny egzamin, razem 15 godzin;
  2. podoficerski – 13 godzin szkolenie programowe + 2 godziny egzamin, razem 15 godzin.

Zgodnie z założeniami zajęcia realizowane będą w okresie od drugiej połowy lutego/początku marca 2022 roku w wymiarze 15 godzin modułu podstawowego oraz 15 godzin modułu podoficerskiego. Student, który został przypisany do grupy szkoleniowej realizującej moduł podstawowy po jego ukończeniu oraz zdaniu egzaminu, może rozpocząć szkolenie teoretyczne w ramach modułu podoficerskiego w tegorocznej edycji projektu.

Student, który złożył przysięgę wojskową i jest szeregowym rezerwy może rozpocząć szkolenie teoretyczne w ramach modułu podoficerskiego. Student na etapie składania deklaracji dotyczącej chęci udziału w szkoleniu zaznacza, czy jest zainteresowany realizacją szkoleń tylko w ramach modułu podstawowego, czy jest zainteresowany realizacją szkoleń w ramach modułu podstawowego i podoficerskiego, albo w przypadku posiadania stopnia szeregowego- samego modułu podoficerskiego. Trzeba pamiętać, że oba moduły można ukończyć w jednym ciągu (to najczęstsza praktyka), ale można też do modułu podoficerskiego przystąpić w innym roku akademickim.

Od III edycji programu żołnierze po module podoficerskim mogą też odbyć szkolenie specjalistyczne, np. z zakresu cyberbezpieczeństwa, Żandarmerii Wojskowej. Więcej informacji oraz wniosek internetowy dostępne są na stronie: https://awf.poznan.pl/pl/legia-akademicka