Prof. dr hab.Jadwiga Kiwerska

pbn_logo

Biogram

Historyk dziejów najnowszych i politolog. Urodzona w Poznaniu, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Modrzejewskiej w Poznaniu. Ukończyła historię na UAM; tam też zdobywała kolejne stopnie naukowe i tytuł profesora zwyczajnego. Od 1980 pracuje w Instytucie Zachodnim w Poznaniu. Wykładała na UAM (Instytut Lingwistyki Stosowanej) oraz w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa; od 2017 r. pracuje na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, w Zakładzie Badań Niemcoznawczych.

Publikacje

Przedmiotem zainteresowań badawczych są stosunki międzynarodowe, w tym relacje amerykańsko-europejskie, rola Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej, polityka zagraniczna Niemiec. Autorka ponad 300 prac naukowych publikowanych w kraju i za granicą, w tym książek:

  • Między izolacjonizmem a zaangażowaniem. Europa w polityce Stanów Zjednoczonych od Wilsona do Roosevelta (1995);
  • Słownik prezydentów amerykańskich (1999);
  • Gra o Europę. Bezpieczeństwo europejskie w polityce Stanów Zjednoczonych pod koniec XX wieku (2000);
  • Świat w latach 1989-2009. Wydarzenia – konflikty – procesy (2009);
  • Rozchodzenie się dwóch światów? Stany Zjednoczone i relacje transatlantyckie 1989-2012 (2013);
  • Światowe przywództwo Ameryki w XXI wieku (2015);
  • Partnerstwo w przywództwie? Stany Zjednoczone i Niemcy (1989-2016). Perspektywa polska (2017).

Publikuje także on-line.

Nauka

Wielokrotnie przebywała na stypendiach i stażach naukowych w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Koordynowała prace w ramach grantów i projektów naukowych. Autorka wielu recenzji prac doktorskich i habilitacji; opiniowała wielokrotnie dorobek kandydatów do tytułu naukowego. W latach 2012-2015 była członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Zainteresowania

Ciekawa świata, miłośniczka filmu, dobrej muzyki i wykwintnej kuchni. Uwielbia Nowy Jork,  Andy Warhola i Franka Sinatrę. Nie stroni od życia towarzyskiego, jakkolwiek coraz mniej na to czasu i ku temu okazji.