Poznaj pasje naszych wykładowców
Po plebiscycie na pasje studentów naszego Wydziału przyszedł czas na prezentacje wyjątkowych zainteresowań i hobby pracowników WNPiD.
Prof. Iwetta Andruszkiewicz
Zacznijmy od wyjątkowego hobby prof. Iwetty Andruszkiewicz, która w swoim wolnym czasie poświęca się driftingowi.
„Jazda w kontrolowanym poślizgu to spora dawka emocji, należy mieć jednak na uwadze własne umiejętności rajdowo-driftingowe i otoczenie na torze. Poślizgi są niezwykle widowiskowe, bywają jednak
Dr Artur Pohl
Od kilku lat pasją Pana Doktora jest piwowarstwo. Dr Pohl opanował już wszystkie etapy produkcji piwa: zaprojektowanie, dobranie odpowiednich składników, proporcji i temperatur, sam proces warzenia, a następnie butelkowanie. Zdaniem Pana Artura, piwowarstwo jest zajęciem niezwykle odprężającym i pozwala mu „oderwać się na pewien czas od otaczającej rzeczywistości i oddać procesowi twórczemu, którego efekty po pewnym czasie można skonsumować”.
Mgr Eliza Nowicka
Pani Eliza ma swoją receptę na dobrze spędzony czas, dobre samopoczucie i mentalny reset – mocny intensywny trening. Crossfit jest bardzo istotnym elementem jej życia, do którego dostosowuję swój harmonogram dnia.
„Dzięki crossfitowi mam nie tylko piękną pasję, ale wielu znajomych, dużo energii i myślę, że sporo mięśni. Uprawianie dyscypliny, która zawiera w sobie sporty siłowe zmienia kobiece ciało. Myślę, że leczy kompleksy i głupie wzorce, które niszczą kobiecość. Gdy uprawiamy sport, nasze ciało jest narzędziem i przestajemy traktować je wyłącznie jako symbol atrakcyjności fizycznej a bardziej stawiamy na to jak bardzo jesteśmy sprawne i jakie bariery możemy przekroczyć”, - uważa Pani Eliza.
Dr Krzysztof Duda
W chwilach wolnych od pracy dydaktycznej na WNPiD doktor Duda oddaje się swojej pasji motoryzacyjnej. Jak przyznaje Pan Doktor motocykl towarzyszy mu na co dzień, a także w czasie urlopu.
Prof. Wojciech Nowiak
„W ZGODZIE ZE SOBĄ, W ZGODZIE Z PRZYRODĄ”. To hasło najlepiej opisuje pasję prof. Nowiaka, który w wolnym czasie fotografuje otaczającą go naturę, a szczególnie ptaki. Pasja narodziła się z obserwacji Rezerwatu Żurawiniec i Kampusu Moraska. Jak przyznaje Pan Profesor potem nastąpił efekt „kuli śnieżnej”.
„Jadę na konferencje mam aparat. Jadę na rowerze - miesięcznie przejeżdżam około 1000 km, zawsze mam ze sobą aparat. To rower, aparat, wygodne buty dają mi możliwość czerpania z niesamowitego daru, jakim jest natura”. Fotografowanie natury jest także okazją do dbania o środowisko, poprzez usuwanie śmieci pozostawionych w miejscach, które odwiedza Pan Profesor.
Mgr Marta Szmytkowska
Jak zagrać swoją rolę w taki sposób, aby widzowie uwierzyli, że akcja przedstawienia dzieje się naprawdę? Pani Marta Szmytkowska na pewno odpowie na to pytanie z łatwością, ponieważ jej największą pasją jest teatr. Pani Marta występuje amatorsko w AszTeatrze, bierze udział w koncertach okolicznościowych i charytatywnych, spotkaniach, happeningach, słuchowiskach i przedstawieniach.
Poza tym Marta uwielbia konie, dlatego w swoim wolnym czasie pomaga w stajni Lajkonik, jako asystent hipoterapeuty. „Konie są piękne, mądre i bardzo dobrze wpływają na umysł ludzki”, - uważa Pani Marta.
Prof. Paweł Stachowiak
Prof. Paweł Stachowiak znajduje upodobanie w wędrówkach górskich i ta pasja towarzyszy mu już od wielu lat. „Niegdyś im wyżej i bardziej skaliście tym lepiej. Dziś raczej im spokojniej, odludniej, mniej turystycznie”. Miejskiemu zgiełkowi Pan Profesor preferuje krainy rzadko zaludnione, bogate w kulturową różnorodność – np. Beskid Niski lub Pogórze Przemyskie.
Drugą pasją Pana Profesora jest muzyka dawna, dla której on ma nawet swoją definicję: „to wszystko co zdarzyło sie w muzyce przed Janem Sebastianem Bachem (z nim oczywiscie). Średniowiecze, renesans, barok. Muzyka wolna od manieryzmu ostatnich dwu wieków, fraków, smokingów, filharmonicznego rytuału i snobistycznej publiczności”. Jarosław, Paradyż, Biecz to ulubione festiwale muzyczne Pana Profesora, na których bywa od lat.
Sylwia Wajszczuk
Kolejnym pracownikiem naszego wydziału, o pasji której nie możemy nie wspomnieć jest Pani Sylwia Wajszczuk i jej niesamowite hobby – fotografia sportowa.
„Wszystko zaczęło się lata temu, kiedy syn zaczął trenować piłkę nożną i trzeba było zaprowadzać go na treningi. Siedzenie i oczekiwanie na koniec treningu okazało się strasznie nudne, więc postanowiłam, tak na pamiątkę -"pobawić się aparatem". Okazało się, że całkiem nieźle zaczęło mi to wychodzić i tak od lat co weekend jeżdżę z aparatem na każdy mecz drużyny syna i nadal się "bawię".
Już po pierwszej wizycie na stadionie przy ul. Bułgarskiej Pani Sylwia zakochała się w klimacie i atmosferze stadionowej i stała się kibolem Lech Poznań.
Red. Ryszard Ćwirlej
Główną pasją red. Ryszarda Ćwirleja jest tworzenie powieści kryminalnych, których ma już na swoim koncie 21, m.in.:
* „Ręczna robota”, na podstawie której Pan Ryszard napisał 75 – cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki.
* „Błyskawiczna wypłata”
* „Tylko umarli wiedzą”
* książka „Milczenie jest srebrem”
Za swoje zasługi pisarskie Pan Ryszard otrzymał nagrody „Wielkiego Kalibru”, a jego powieść "Pójdę twoim śladem" została wydana z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.
Prof. Zbigniew Czachór
Oprócz Marty Szmytkowskiej, nie wyobraża sobie życia bez teatru jeszcze jeden pracownik WNPiD – prof. Zbigniew Czachór. Pasją Pana Profesora jest dramat sceniczny, który na tyle go inspiruje, że od czasu do czasu prof. Zbigniew uczestniczy jako aktor w spektaklach teatralnych. Poza tym, zainteresowanie teatrem pozwoliło mu na osiągnięcie statusu krytyka teatralnego w Teatrze Narodowym.
Mgr Maciej Świstoń
„Do tostów używam sosu o mocy zbliżonej do słabego gazu pieprzowego (skala Scoville’a)”, - opowiada o swoim zainteresowaniu mgr Maciej Świston. Największą pasją Pana Magistra jest pikantne jedzenie, robione własnoręcznie, a także wyszukiwanie jak najbardziej ostrych sosów. W ramach swojego hobby Pan Maciej Świston stara się podążać różnego rodzaju rekordami oraz wyzwaniami. „Jeżeli restauracja posiada tego typu wyzwanie, to zwykle nie da się mnie odciągnąć od takiego zamówienia”.