MgrMikołaj Sokolski

academia_logo

Absolwent kierunków Zarządzanie Państwem (licencjat) i Politologii (magisterium). Aktualnie doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UAM w dyscyplinie nauki o polityce i administracji.

Jego zainteresowania naukowe skupiają na trójstyku filozoficzno-społeczno-ekonomicznym. W ramach filozoficznego obszaru badań zajmuje się dziejami pojęć społeczno-politycznych, personalizmem, liberalizmem i filozofią polityki (zwłaszcza filozoficznego rozumienia pojęcia sprawiedliwości społecznej). W ujęciu społecznym realizuje działania związane z badaniem obecności troski w przestrzeni publicznej i stara się budować jej ramy teoretyczne. Ekonomiczne zainteresowania odnoszą się do problematyki międzynarodowych stosunków gospodarczych skupiających się na Niemczech i Chinach oraz nowego typu dyplomacji opartej na wartościach.

Artykuły (wybrane):

  • Motywacje do uczestnictwa w wyborach parlamentarnych w 2023 roku na przykładzie uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni, (w.) Refleksje. Pismo naukowe studentów i doktorantów WNPiD UAM, nr 25, s. 25-40, 2023;
  • Ewolucja makiawelizmu jako konstruktu teoretycznego, (w.) Refleksje. Pismo naukowe studentów i doktorantów WNPiD UAM, nr 22, s. 141-156, 2020;
  • Wolność w liberalnych rozważaniach Marcina Króla (w.) Na ścieżkach nauki. Księga pamiątkowa z okazji 70-lecia urodzin profesora Janusza Wiśniewskiego, red. Jeliński E., Hordecki B., Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, s. 230-241, 2023.

Realizowane granty:

  • Wykonawca grantu NCN SONATA (UMO-2022/47/D/HS5/03380), pn. Zeitenwende. Zmiana i jej kontestacja w modelu strategicznej zagranicznej polityki gospodarczej Niemiec (kierownik grantu dr Rafał Szymanowski).
  • "Ordinary People: Reception and Integration of Ukrainian Refugees in Poland" - projekt badawczy realizowany przez Uniwersytet Nebraska-Lincoln w USA, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polską Akademię Nauk, kierownik projektu prof. Patrice McMahon, finansowany przez U.S. National Endowment for Humanities oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roli wykonawcy.
  • "Countering russian Disinformation in Ukraine and EU Countries: Effective Fact-Checking" - projekt badawczy realizowany przez Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Mołdawską, Politechnikę Lwowską oraz Uniwersytet Katolicki w Rużomberku, kierownik dr Nataliia Voitovych. Projekt o numerze 22420171finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. W roli wykonawcy.

Uczestnictwo w konferencjach (wybrane):

  1. XXIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa z serii EUROPA XXI WIEKU - Polska, Europa i świat 20 lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej z roku 2004. Stan obecny i scenariusze na przyszłość 1-2 lutego 2024 r., Collegium Polonicum w Słubicach – wystąpienie Etyczne źródła demokracji deliberatywnej w myśli feministycznej i jej konsekwencje
  2. Kobiety w systemie bezpieczeństwa, 15 marca 2024 r., Uniwersytet Warszawski – udział w panelu eksperckim: Feminatywy – powrót do normalności? (z Małgorzatą Kopką-Piątek (ISP) i dr. Mirosławem Oczkosiem (SGH));
  3. I International Doctoral Conference - Social Sciences for Young Researchers
    6-7 grudnia 2023 r., Uniwersytet Łódzki – wystąpienie: Dzieje pojęć społeczno-politycznych Reinharta Kosellecka jako metoda pomocnicza badań nad myślą polityczną.
  4. 6 Ogólnopolski Kongres Politologiczny, 18-20 września 2024, Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych i Uniwersytet Łódzki - wystąpienie: Idea sprawiedliwości społecznej jako przedmiot namysłu polskich personalistów z perspektywy historii pojęć społeczno-politycznych.

W czasie wolnym czytam książki kryminalne i fantasy oraz z uwagą przyglądam się rozgrywkom Premier League (piłka nożna) i Plusligi (siatkówka).

Posłuchaj Podcastu Maturalnego z udziałem mgr. Mikołaja Sokolskiego