Data wydarzenia: -

Konferencja Szkoła XXI wieku: Czy szkoła powinna uczyć obsługi TikToka? Różne oblicza edukacji medialnej

Szkoła XXI wieku

Zapraszamy do udziału w X edycji konferencji „Szkoła XXI wieku. Wyzwania przed nauczycielem i uczniem”, która odbędzie się 6 grudnia 2024 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będą różne oblicza edukacji medialnej.

Trwa dyskusja dotycząca tego, w jaki sposób polska szkoła ma przygotowywać młodych ludzi do życia z mediami i w mediach. Wydaje się, że ostrzeganie przed zagrożeniami w sieci to dziś zdecydowanie za mało, aby młody człowiek nabył kompetencje do bezpiecznego i efektywnego funkcjonowania w sieci. Jak selekcjonować wartościowe materiały na TikToku? Jak ustrzec się przed fake news? Jak bezpiecznie robić zakupy w sieci? Jak reagować na nieodpowiednie treści pojawiające się w internetowych komunikatorach?

W tegorocznej odsłonie konferencji, w gronie nauczycieli, uczniów i ekspertów, chcemy wspólnie zastanowić się jaką rolę ma odgrywać polska szkoła w nauczaniu mediów. Czy ma być to nowy, osobny przedmiot? Czy szkoła ma w tej sprawie korzystać z wiedzy eksperckiej? Jaką rolę w edukacji medialnej ma pełnić nauczyciel? Podczas wykładów, prac projektowych i debaty, do której zaprosiliśmy przedstawicieli Rzecznika Praw Dziecka i Ministerstwa Edukacji Narodowej, chcemy wspólnie zastanowić się, czy szkoła powinna brać odpowiedzialność za nauczanie kompetencji medialnych, a jeśli tak, to jak mogłaby wyglądać lekcja marzeń w tym obszarze.

PROGRAM KONFERENCJI

9:30 – Rozpoczęcie konferencji – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, prof. UAM dr hab. Szymon Ossowski

9:50-11:00 – Sesja wykładowa

11:00-11:30 – Przerwa kawowa

11:30-12:30 – Panel dyskusyjny „Jak uczyć mediów w szkole?”, z udziałem medioznawców, pedagogów oraz przedstawicieli administracji publicznej

12:45-13:45 – Praca w zespołach projektowych

14:00–15:00 – Obiad

15:00-15:45 – Podsumowanie i zakończenie konferencji

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 listopada, za pośrednictwem formularza. Udział w konferencji jest bezpłatny. Wzorem poprzednich lat do udziału w konferencji zapraszamy także przedstawicieli uczniów (maksymalnie 3-osobowe delegacje).