W tym roku mija 75. rocznica włączenia Ziem Zachodnich i Północnych w granice państwa polskiego. Organizatorzy konferencji Mniejszości-Migracje-Wielokulturowość w ramach jej VI edycji jeden z paneli zamierzali poświęcić temu wydarzeniu. Z uwagi na pandemię zmuszeni zostaliśmy przenieść konferencję na początek przyszłego roku akademickiego.
Nie rezygnując jednak z upamiętnienia wydarzeń sprzed 75 lat pragniemy poinformować Państwa, że w najbliższy czwartek, tj. 28 maja o godz. 10.00 w Instytucie Zachodnim odbędzie się debata nt. Ziemie Zachodnie i Północne w latach 1945-1989. Między powrotem do Macierzy a zakończeniem procesów adaptacyjno-integracyjnych. Spotkanie to będzie dostępne na serwisie internetowym YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCP52jb0yMKgPAyEzKAkqbxA
Szczegóły organizacyjne debaty poniżej.
Część II debaty odbędzie się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w połowie czerwca. Temat tej części jest następujący: Ziemie Zachodnie i Północne po roku 1989. W poszukiwaniu (re-definiowaniu) tożsamości.
Temat debaty:
Ziemie Zachodnie i Północne w latach 1945-1989. Między powrotem do Macierzy a zakończeniem procesów adaptacyjno-integracyjnych
Organizatorzy: Instytut Zachodni w Poznaniu
Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM
Termin: 28 maja 2020, godz. 10.00
Miejsce: Instytut Zachodni w Poznaniu
Uczestnicy:
- prof. Andrzej Sakson IZ/WNPiD UAM
- dr hab. Cezary Trosiak WNPiD UAM
- dr Marcin Tujdowski IZ
Prowadzenie dyskusji: mgr Małgorzata Dąbrowska IZ
Długość dyskusji: 60 minut, z czego 40 minut wypowiedzi uczestników dyskusji, 20 minut udzielanie odpowiedzi na pytania widzów (odbiorców) treści dyskusji.
Dostępność debaty: streaming debaty zostanie udostępniony odbiorcom za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube Instytutu Zachodniego
Adres transmisji: https://www.youtube.com/channel/UCP52jb0yMKgPAyEzKAkqbxA
W trakcie debaty wchodząc na czat widzowie będą mogli zadawać pytania. Pytania zostaną przeczytane uczestnikom debaty przez prowadzącą. Prosimy o przedstawienie się z imienia i nazwiska, miejscowość zamieszkania i ewentualnie podanie instytucji, którą Państwo reprezentujecie. Prosimy również o wskazanie uczestnika debaty, do którego pytanie jest skierowane.
Organizatorzy konferencji ustalili następujące obszary do dyskusji :
1.Czym było włączenie Ziem Zachodnich i Północnych w granice państwa polskiego, ich „powrotem do Macierzy”, konsekwencją umowy geostrategicznej i politycznej zwycięskich mocarstw?
2.Ludność autochtoniczna Górnego Śląska, Pomorza wschodniego, Warmii i Mazur, północnej Wielkopolski i Babimojszczyzny, po roku 1945 określana była mianem „polskiej ludności rodzimej”. Proszę ustosunkować się do tego pojęcia, na ile było ono adekwatne do stanu jej tożsamości narodowościowej?
3.Czy zadekretowanie, w połowie lat 80. ubiegłego wieku, skutecznego zakończenia procesu scalania Ziem Zachodnich i Północnych, w wymiarze społecznym ekonomicznym i kulturowym, z innymi regionami Polski było zasadne?
4.Jakie było dla Pana pierwsze doświadczenia z fenomenem nazywanym Ziemie Zachodnie i Północne?
Ogólne reguły dyskusji:
- Dyskusję prowadzi moderator, który przedstawia założenia, uczestników i założenia debaty. Moderator udziela głosu uczestnikom debaty i podsumowuje ją. Moderator kontroluje debatą od strony organizacyjnej, kolejność wypowiedzi i czas na wypowiedź (4 minuty).
- Każdy z uczestników ma 3 minuty na wypowiedzenie się (36 minut).
- Podczas dyskusji uczestnicy wyrażają swoje zdania i dyskutują na siedząco.
- W drugiej części dyskusji, widzowie debaty zadają pytania za serwisu internetowego YouTube. Widzowie przedstawiają się i zadają pytanie, które zostanie odczytane przez moderatora debaty (20 minut).