Już po raz trzeci zapraszamy do udziału w seminarium naukowym poświęconym problemom, dylematom i wyzwaniom metodologicznym związanym z prowadzeniem badań nad dziennikarzami w Polsce. W 2017 roku koncentrowaliśmy się na doświadczeniach i perspektywach związanych z prowadzeniem badań empirycznych. Natomiast podczas seminarium w 2023 roku, rozmawialiśmy o wyzwaniach metodologicznych związanych z prowadzeniem badań nad dziennikarstwem – głównie w kontekście zmian technologicznych zachodzących w mediach czy ewolucji typów dziennikarstwa oraz gatunków dziennikarskich. W ramach planowanego na luty 2025 roku wydarzenia, chcemy pochylić się nad tradycyjnymi metodami w perspektywie nowych narzędzi badawczych.
Seminarium będzie okazją do przedyskutowania obszarów działań oraz dokonania przeglądu metod i narzędzi stosowanych w badaniach nad dziennikarstwem, a także wymiany doświadczeń w zakresie prowadzenia tego typu badań. W szczególności chcemy się skoncentrować na narzędziach badawczych oraz technologiach wspierających badania ilościowe i jakościowe. Podczas pierwszego dnia seminarium, uwagę poświęcimy rozważaniom nad przedmiotem i obszarami badań nad dziennikarstwem, jak również wyzwaniom metodologicznym związanym z prowadzeniem tego rodzaju badań. Z kolei drugiego dnia, stawiamy na praktykę, tj. zostaną zorganizowane warsztaty metodologiczne poświęcone analizie zawartości audiowizualnych przekazów medialnych oraz procedurze planowania badań z wykorzystaniem metod jakościowych.
Zaproszenie do udziału w seminarium kierujemy zarówno do tych, którzy badania nad dziennikarstwem realizują, jak i tych, którzy takie badania dopiero planują. Organizatorem wydarzenia jest zespół badawczy Journalistic Role Performance (Polska), działający na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Seminarium odbędzie się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu (Kampus Morasko, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5).
Udział w seminarium naukowym
Zapraszamy Państwa do przesyłania propozycji referatu wraz z abstraktem (500 słów) za pośrednictwem formularza online.
Prosimy o opisanie w nim dotychczas stosowanych metod i narzędzi badawczych lub planowanych badań – z akcentem położonym na metody, narzędzia czy techniki oraz wyzwania metodologiczne, z którymi mierzycie się Państwo i które warto byłoby przedyskutować podczas seminarium. Możliwy jest także udział w seminarium bez zgłaszania wstąpienia – program seminarium zakłada bowiem aktywny udział wszystkich uczestników spotkania, tj. dyskusję, wymianę poglądów oraz doświadczeń. Na propozycje wystąpień czekamy do 13 grudnia 2024 br. O przyjęciu zgłoszenia zostaniecie Państwo poinformowani do 20 grudnia br.
Udział w warsztatach metodologicznych
Prosimy o deklarację uczestnictwa w warsztatach metodologicznych (można wziąć udział w dowolnej liczbie warsztatów zaplanowanych na drugi dzień wydarzenia). Możliwy jest również udział wyłącznie w warsztatach metodologicznych. Przewidywana, maksymalna liczba uczestników warsztatów metodologicznych to 40 osób - decyduje kolejność zgłoszeń dokonywanych przez formularz online.
Koszt udziału w seminarium i warsztatach metodologicznych wynosi 340 zł. Płatności należy dokonać do 15 stycznia 2025 roku. Numer konta zostanie podany 20 grudnia 2024 roku. W ramach opłaty zapewniamy posiłki, materiały szkoleniowe oraz konferencyjne. Rezerwacja noclegów – w zakresie uczestników seminarium. Organizatorzy przygotują jednak listę rekomendowanych hoteli w różnych wariantach cenowych. Szczegółowy program spotkania ogłosimy 22 stycznia 2025 roku. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy: seminarium.wnpid@gmail.com
W imieniu zespołu badawczego Journalistic Role Performance (Polska) – serdecznie zapraszam Państwa do Poznania!
prof. UAM dr hab. Agnieszka Stępińska
Ramowy program seminarium
Dzień pierwszy (13 lutego 2025 r.) SEMINARIUM NAUKOWE
13:00 – 13:30 Rejestracja
13:30 Powitanie
13:45 – 15:30 Panel 1
15:30- 16:00 Przerwa kawowa
16:00 - 17:30 Panel 2
17:30 – 17:45 Przerwa kawowa
17:45 – 19:00 Sesja hybrydowa z udziałem gościa specjalnego
19:00 Kolacja
Dzień drugi (14 lutego 2025 r.) WARSZTATY METODOLOGICZNE
9:00 – 11:30 METODY ILOŚCIOWE: Analiza zawartości przekazów audio i audiowizualnych z wykorzystaniem książki kodowej
- Opracowanie kategorii analitycznych,
- Proces kodowania w praktyce.
11:30 – 12:00 Przerwa kawowa
12:00 – 14:30 METODY JAKOŚCIOWE: Dokumenty i procedury
- Opracowanie dokumentów dla uczestników (zaproszenie, opis projektu, formularz zgody),
- Struktura scenariusza indywidualnego wywiadu pogłębionego,
- Dobre praktyki i kwestie etyczne.
Zespół organizacyjny WNPiD UAM:
Prof. UAM dr hab. Agnieszka Stępińska
Dr hab. Bartłomiej Secler
Dr Kinga Adamczewska
Dr Denis Halagiera
mgr Daria Zadrożniak
mgr Victoria Leszczyńska
mgr Izabela Tomaszewska