Data wydarzenia: -

Seminarium: Parę słów o gerrymanderingu, czyli o tym jak matematyka pomaga w weryfikacji uczciwości wyborów

Zapraszamy na seminarium naukowe, którego tematem przewodnim będzie gerrymanderingowi, czyli metodom manipulacji granicami okręgów wyborczych tak, aby dać nieuczciwą przewagę jednemu z kandydatów.

Metody te pokazują, iż powszechne przekonanie, że w wyborach najważniejsza jest liczba głosów uzyskanych przez kandydatów nie zawsze jest uzasadnione. Ze względu na obszerność tematu zostanie przedstawiony gerrymandering w wyborach w okręgach jednomandatowych. Omówione zostaną podstawowe miary liczbowe pozwalające na porównywanie różnych podziałów na okręgi wyborcze i stawianie tez o niesprawiedliwych podziałach. Do weryfikacji hipotez o gerrymanderingu wykorzystane zostaną wskaźniki arytmetyczne, geometryczne, statystyczne oraz pochodzące z rachunku prawdopodobieństwa, które pozwalają na obiektywną ocenę tworzonych okręgów. Główny nacisk zostanie położony na twierdzenie o niemożliwości konstrukcji podziału na okręgi wyborcze zapewniającej pewne uznane i ustalone zasady, co nie wyklucza jednak możliwości usuwania przypadków skrajnych i ulepszania istniejących podziałów. Twierdzenie to zostanie dopełnione przedstawieniem metod i algorytmów pozwalających na testowanie podziałów oraz statystycznej weryfikacji stronniczości proponowanego podziału.

Prelegentem będzie prof. UAM dr hab. Mieczysław Cichoń - doktor habilitowany nauk matematycznych w dyscyplinie matematyka (2006). Aktualnie zatrudniony na stanowisku profesora UAM w Zakładzie Przestrzeni Funkcyjnych i Równań Różniczkowych na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Promotor jednej rozprawy doktorskiej. Zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia istnienia i struktury zbiorów rozwiązań równań różniczkowych, całkowych oraz różniczkowocałkowych w przestrzeniach funkcyjnych. Prezes Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego (2020-2022, 2023-2025).

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu wykładów z okazji 30-lecia Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.