Data wydarzenia:

Seminarium popularno-naukowe pt. "Hipolit Cegielski i jego dziedzictwo"

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu serdecznie zapraszają na seminarium popularno-naukowe pt. Hipolit Cegielski i jego dziedzictwo".

Żyjemy w trudnych i coraz mniej zrozumiałych dla nas czasach. Niepokoimy się o naszą przyszłość. Zadajemy sobie pytania: skąd przychodzimy, gdzie jesteśmy i dokąd idziemy?

W trakcie naszego seminarium cofniemy się do dziewiętnastowiecznego Poznania. Na ile tamte, w końcu odległe nauki i wzory pomogą nam zrozumieć dzisiejszą rzeczywistość, być dla nas drogowskazem? Chcemy nawiązać do słów prof. Anny Wolff-Powęskiej: Kultura pracy organicznej stanowi bogate laboratorium doświadczeń, które dostarczać może wiedzy, inspiracji i wyposażać na drogę w nowy wiek. Nowe, stare przykazania wyznaczają jej kolejne przystanki.

Celem naszego spotkania będzie próba odpowiedzi na pytania o dziedzictwo Hipolita Cegielskiego, jaki miało ono wpływ na życie następnych pokoleń Poznaniaków i Wielkopolan? Czy dalej stanowić może źródło inspiracji i wzór do naśladowania? Co z tamtych nauk dzisiaj, w końcu w zupełnie innym świecie, pozostaje aktualne i ważne?

Prelegenci:

  • prof. UAM dr hab. Przemysław Matusik (Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – Hipolit Cegielski i jego czasy,
  • dr hab. Rafał Reczek (Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu) – Czy idee, którymi kierował się Hipolit Cegielski odnajdziemy w proteście z 28 czerwca 1956 roku?,
  • prof. dr hab. Anna Wolff - Powęska (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – Dekalog pracy organicznej na czas awarii świata.

Seminarium odbędzie się w czwartek, 25 maja 2023 r., w godz. 10.00 – 12.00 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.