Data wydarzenia: -

Spotkanie z Maliką Tomkiel

Zapraszamy Was na spotkanie z Maliką Tomkiel, absolwentką WNPiD i autorką książki „Biel Kości”, które odbędzie się 19 października, o godz. 18.00. Spotkanie poprowadzi Oliwia Trojanowska, redaktor naczelna Gazety Fenestra. Transmisję będziecie mogli śledzić za pośrednictwem naszego kanału na YouTube.

„Biel Kości” to prawda. „Biel Kości” to kruchość i gładkość, choć ciało niewielkie, a talerz jej dawno pokrył się kurzem – tu kilka okruchów tam kłębek myśli – może przez skórę poczujesz dreszcze.

Malika Tomkiel. Autorka książki „Biel Kości” to kobieta, która po wieloletniej walce z chorobą, anoreksją, postanowiła podzielić się swoją historią. Wykorzystując swoje dziennikarskie umiejętności i doświadczenie, skumulowała swoją energię rozmawiając ze specjalistami i osobami chorymi na zaburzenia odżywiania, by powiedzieć głośno o problemie dotykającym tysiące ludzi na całym świecie. Anoreksja to choroba śmiertelna. Mocny i szczery debiut młodej autorki odpowiada na pytania: Czy bliscy mogą coś zrobić, gdy widzą cierpienie? Jak wygląda proces wychodzenia z zaburzeń odżywiania i, co najważniejsze, jaki obraz polskiej służby zdrowia maluje przed nami obecna rzeczywistość? Pamiętaj, czasem po prostu może być za późno.

  • Na anoreksję chorują również dorośli.
  • Na anoreksję chorują osoby na wózku.
  • Na anoreksję chorują również mężczyźni.
  • Na anoreksję chorują osoby otyłe.
  • Na anoreksję chorują… rozejrzyj się dokładnie dookoła.

Fragment wstępu:

„Pięć, cztery, może osiem lat czy właściwie miesięcy. 41, 37, 600, 13 kilo- gramów, procent, deko. Nie wiem. Poproszono, bym nie przywiązywała wagi do cyfr w moim życiu. Przywiązuję więc do słów. Stawiam je na szali. Książka, którą trzymasz w swoich dłoniach, przedstawia kilka miesięcy życia osoby chorej na zaburzenia odżywiania – na anoreksję. Chodź, wejdź na chwilę do tego świata. Rzeczywistości tysięcy ludzi na całym świecie. Tę chudą, ale przepełnioną miłością aż po końce każdego z żeber i sinych palców. Właśnie uchylam drzwi, by wpuścić do sieni pierwsze promienie. Moje położenie się zmienia. Niczym stany chorobowe, moje umiejscowienie, wraz z dziennikiem, kręślą nowe punkty na mapie, a dni i noce przynoszą ciąg myśli. Zaprzyjaźniam się z wiatrem. Chłodem, ciemnością, bo wierzę, że biel przychodzi z czasem”. – Malika Tomkiel

Autorka do współtworzenia swojej książki zaprosiła liczne artystki, które chcąc wspierać osoby chore na zaburzenia odżywiania, stworzyły ilustracje wyścielające „Biel”. Zapiski z dziennika przeplatane są więc autorskimi, różnorodnymi grafikami, poezją autorki i licznymi wywiadami. Wszystko po to, by połączyć swoje osobiste doświadczenie z praktyczną wiedzą naukową i przedstawić różne możliwości uzyskania wsparcia. Takiej publikacji jeszcze nie było.

Od ogólnopolskiej premiery książki, która miała miejsce 15 września, „Biel Kości” dostępna jest w licznych księgarniach internetowych (również w wersji e-czytnika), jak i znanych księgarniach np. warszawskie Wrzenie Świata.

Co istotne, wydanie książki nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie ogólnopolskiej Fundacji Światło Dla Życia, która leczy osoby chore na zaburzenia odżywiania. Razem możemy więcej: http://swiatlodlazycia.org.pl.

Dodatkowo autorka 50% zysku ze sprzedaży książki oddaje na ww. Fundację, by pomóc osobom chorym na anoreksję.

Autorka o sobie:

Malika Tomkiel. Słowo o słowie? To najtrudniejsze zadanie. Jestem obecna. Żyję, piszę, jestem dziennikarką, redaguję książki i prowadzę Autorów przez ich proces twórczy. Czasem się zastanawiam czy żyję z pisania czy piszę, by żyć. Kolejność dowolna i prawdopodobnie zależna od dnia tygodnia. W kawiarni szeptali, że od wielu lat związałam się z kulturą i sztuką, a w swoich artykułach nie boję się poruszać tematów związanych ze świadomością. Dzięki temu życiowe ścieżki przeniosły mnie na karty magazynów „Freshmag”, „Slow”, „Vege”, „Epea”, „Lśnienie” czy „Zwierciadło”, a okazjonalnie moje słowa przybierają radiowy charakter. Zakładam, że w afekcie oparów kawy, tej świeżo mielonej, stałam się współzałożycielką ogólnopolskiego wydawnictwa prasowego, a tym samym redaktorką naczelną magazynu „Kraft”, by później podzielić się swoim redaktorskim doświadczeniem prowadząc Duszopisarstwo – warsztaty pisania sercem. I o. Kto wie, dokąd doprowadzi mnie ważenie słów? Trzeba iść, gdy wołają i rozmawiać, gdy o to proszą. Fascynacja jest w cenie.

PS Uczę również jogi. Łączę w sobie piękno ruchu, jedność ciała i umysłu.

Kontakt do autorki:
Malika Tomkiel (dawniej Ledeman)
Autorka „Biel Kości”
+ 48 725 5515 62
malikatomkiel@gmail.com