„Świat po pandemii COVID-19” to temat przewodni III cyklu kampanii analiz środowiska bezpieczeństwa pk. „Nowe Urządzenie Polskie – NUP 2X35”, w którym eksperci będą dyskutować o wpływie pandemii na środowisko bezpieczeństwa Polski, jak i środowisko operacyjne w ujęciu globalnym i regionalnym.
Nie ulega wątpliwości, że odkąd koronawirus SARS-CoV-2 zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie, wielu analityków zastanawia się nad jego wpływem na otaczającą rzeczywistość. Czy pandemia jedynie przyspieszy i wzmocni istniejące dotychczas trendy, czy też okaże się swoistym „game changer’em”, tworząc zupełnie inny świat niż ten, który znamy? Odpowiedź na powyższe pytania jest znacznie bardziej złożona niż mogłoby się to wydawać.
Jak dotąd pandemia COVID-19 przyczyniła się przede wszystkim do zatrzymania (zniszczenia?) globalnej gospodarki oraz załamania systemów bezpieczeństwa zdrowotnego wielu krajów i śmierci ponad 2,3 miliona osób na całym świecie. Jednakże pandemia prędzej czy później (przypuszczalnie) dobiegnie końca, ludzkość zbierze się i odbuduje, a życie będzie toczyć się dalej – prawdopodobnie jednak nie tak, jak dotychczas.
Aby znaleźć odpowiedzi chociaż na część z powyższych pytań, w ramach kampanii NUP 2X35, Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych zapraszają 17 lutego br. w godz. 10.00–12.30 do udziału w pierwszym z cyklu webinariów pt. Świat po pandemii COVID-19. Gośćmi webinarium będą: dr Jacek Bartosiak (Strategy&Future), dr Leszek Sykulski (Uniwersytet Jana Długosza) oraz dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza, Defence24).
Udział zaproszonych gości wskazuje, że tematyka webinarium będzie koncentrować się na zaistniałych oraz możliwych geopolitycznych skutkach pandemii i ich wpływu na środowisko bezpieczeństwa Polski w wymiarze globalnym i regionalnym. Co ważne, dyskusja będzie osadzona zarówno w kontekście geopolityki klasycznej, jak i geopolityki krytycznej, skoncentrowanej na obszarze społecznym.
Rejestracja uczestników odbywa się za pomocą formularza rejestracyjnego. Po zarejestrowaniu uczestnicy otrzymają od organizatora link do transmisji.