Pasje pracowników WNPiD
Znamy już pasje studentów naszego Wydziału, a więc teraz przyszła pora na prezentacje wyjątkowych zainteresowań i hobby pracowników WNPiD.
Prof. Iwetta Andruszkiewicz
Czy są wśród nas fani szybkiej jazdy? Jeżeli tak – bądźcie czujni, gdyż prof. Iwetta Andruszkiewicz w wolnym czasie doskonali swoje umiejętności w zakresie driftingu. Jak sama mówi: „Jazda w kontrolowanym poślizgu to spora dawka emocji, należy mieć jednak na uwadze własne umiejętności rajdowo-driftingowe i otoczenie na dworze. Poślizgi są niezwykle widowiskowe, bywają jednak niebezpieczne, zwłaszcza dla ludzi, którzy mają skłonności do podejmowania nadmiernego ryzyka. Jeżeli uda nam się pozyskać środki na doskonalenie technik jazdy w ekstremalnych warunkach , to poprzez Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej UAM będziemy zachęcali wszystkich do udziału w takich szkoleniach, ponieważ mogą one zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy użytkowników dróg.”
Dr Artur Pohl
Pan Doktor już od kilku lat zajmuje się… piwowarstwem. Wbrew pozorom jest to niełatwa sztuka, która wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i precyzji. Dla Doktora Pohla to jednak żaden problem! Opanował on już bowiem wszystkie etapy produkcji piwa, począwszy od zaprojektowania i dobrania składników, na butelkowaniu kończąc. Zdaniem Pana Doktora piwowarstwo jest zajęciem niezwykle odprężającym, które pozwala mu „oderwać się na pewien czas od otaczającej rzeczywistości i oddać procesowi twórczemu, którego efekty po pewnym czasie można skonsumować”.
Mgr Eliza Nowicka
Czy można łatwo zapewnić sobie dobrze spędzony czas, dobre samopoczucie i mentalny reset? Niemożliwe? A jednak! I to wszystko za jednym zamachem! Recepta Pani Magister Elizy Nowickiej jest prosta – mocny i intensywny trening, który zapewnia crossfit. Pani Magister potwierdza, że crossfit stanowi bardzo istotny element jej codziennego życia, do którego jest w stanie dostosować nawet swój napięty harmonogram dnia. Jak przekonuje: „Dzięki crossfitowi mam nie tylko piękną pasję, ale wielu znajomych, dużo energii i myślę, że sporo mięśni. Uprawianie dyscypliny, która zawiera w sobie sporty siłowe zmienia kobiece ciało. Myślę, że leczy kompleksy i głupie wzorce, które niszczą kobiecość. Gdy uprawiamy sport, nasze ciało jest narzędziem i przestajemy traktować je wyłącznie jako symbol atrakcyjności fizycznej, a bardziej stawiamy na to jak bardzo jesteśmy sprawne i jakie bariery możemy przekroczyć”.
Dr Krzysztof Duda
Piękne i szybkie cacko, które towarzyszy mu na co dzień, nawet w czasie urlopu? Można pomyśleć o samochodzie (i to prawda), jednak w tym wypadku zaskoczeniem dla niektórych może być, że chodzi o motocykl, którego właścicielem jest Doktor Duda. W wolnych chwilach od pracy na WNPiD jeden z najbardziej lubianych dydaktyków naszego wydziału oddaje się swojej pasji motoryzacyjnej również w tej formie.
Prof. Wojciech Nowiak
„W zgodzie ze sobą, w zgodzie z przyrodą”. Tak jednym zdaniem można zdefiniować pasję prof. Nowiaka, który jest zapalonym fotografem. W wolnym czasie uwiecznia głównie otaczającą go naturę, a szczególnie ptaki. Co ciekawe, pasja ta jest ściśle związana z lokalizacją Kampusu Morasko, gdzie znajduje się nasz wydział. To właśnie z obserwacji Kampusu Morasko oraz Rezerwatu Żurawiniec, zrodziło się hobby Pana Profesora, a następnie dochodziło już tylko do stopniowego postępowania efektu tzw. kuli śnieżnej, ponieważ – jak sam przyznaje – aparat towarzyszy mu wszędzie: „ Jadę na konferencje – mam aparat. Jadę na rowerze – miesięcznie przejeżdżam około 1000 km – zawsze mam ze sobą aparat. To rower, aparat, wygodne buty dają mi możliwość czerpania z niesamowitego daru, jakim jest natura”.
Mgr Marta Szmytkowska
Jak zagrać swoją rolę w taki sposób, aby widzowie uwierzyli, że akcja przedstawienia dzieje się naprawdę? Oto należy spytać Panią Magister Martę Szmytkowską, która doskonale zna kulisy powstawania sztuk teatralnych. Wynika to z faktu, że największą pasją Pani Magister jest teatr, a szczególnie AszTeatr, z którym jest związana od lat. Pani Marta bierze udział w koncertach okolicznościowych i charytatywnych, spotkaniach, happeningach, słuchowiskach i przedstawieniach.
Mówiąc o pasji Pani Magister, nie można również pominąć koni, którymi w wolnym czasie zajmuje się w stajni Lajkonik, jako asystent hipoterapeuty. Pani Marta uważa, że: „Konie są piękne, mądre i bardzo dobrze wpływają na umysł ludzki”.
Prof. Paweł Stachowiak
Załóżcie wygodne buty, gdyż Pan prof. Paweł Stachowiak zabiera nas na wędrówkę. „Niegdyś im wyżej i bardziej skaliście, tym lepiej. Dziś raczej im spokojniej, odludniej, mniej turystycznie”. Jak się domyślacie, Pan Profesor uwielbia wędrówki górskie i ta pasja towarzyszy mu już od wielu lat. Aby wyrwać się okowów miejskiego zgiełku odwiedza on krainy odludne, bogate w kulturową różnorodność, do których zalicza m.in. Beskid Niski lub Pogórze Przemyskie.
Drugą pasją Pana Profesora jest natomiast muzyka dawna, dla której posiada indywidualną definicję: „to wszystko co zdarzyło się w muzyce przed Janem Sebastianem Bachem (z nim oczywiście). Średniowiecze, renesans, barok. Muzyka wolna od manieryzmu ostatnich dwóch wieków, fraków, smokingów, filharmonicznego rytuału i snobistycznej publiczności. Jeżeli wśród Was znajdują się osoby, które podzielają muzyczną pasję Profesora Stachowiaka niech go wypatrują podczas Jarosława, Paradyżu czy też Bieczu, czyli ulubionych festiwalach muzycznych, których bywalcem jest od lat.
Sylwia Wajszczuk
Emocje, rywalizacja i euforia kibiców. Czy da się lepiej w skrócie opisać pasję Pani Sylwii Wajszczuk, którą jest fotografia sportowa? „Wszystko zaczęło się lata temu, kiedy syn zaczął trenować piłkę nożną i trzeba było zaprowadzać go na treningi. Siedzenie i oczekiwanie na koniec treningu okazało się strasznie nudne, więc postanowiłam, tak na pamiątkę – „pobawić się aparatem”. Okazało się, że całkiem nieźle zaczęło mi to wychodzić i tak od lat co weekend jeżdżę z aparatem na każdy mecz drużyny syna i nadal się „bawię”. Co więcej, Pani Sylwia już po pierwszej wizycie na stadionie przy ulicy Bułgarskiej zakochała się w klimacie i atmosferze stadionowej, dzięki czemu stała się wiernym kibicem Lecha Poznań.
Red. Ryszard Ćwirlej
Swoją pasją Redaktor Ryszard Ćwirlej sprawi, że włosy zjeżą Wam się na karkach… A to wszystko dlatego, że Pan Redaktor jest autorem powieści kryminalnych, których na swoim koncie ma już 21. „Błyskawiczna wypłata”, „Tylko umarli wiedzą”, „Milczenie jest srebrem” – to tytuły tylko kilku pozycji, w których Redaktor Ćwirlej przenosi swoich czytelników w niezwykle tajemniczy świat. Co więcej, fascynująca fabuła powieści „Ręczna robota” sprawiła, że na jej podstawie powstał aż 75-cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Natomiast powieść „Pójdę twoim śladem” została wydana z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Redaktor Ryszard Ćwirlej może się również pochwalić całym szeregiem nagród, które otrzymał za swoje zasługi pisarskie. Wśród nich należy wymienić nagrody „Wielkiego Kalibru”. Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne, równie ciekawe pozycje wydawnicze!
Prof. Zbigniew Czachór
Podobnie jak Pani Magister Marta Szmytkowska, życia bez teatru nie wyobraża sobie również prof. Zbigniew Czachór. Pasja Pana Profesora i miłość do dramatu scenicznego są na tyle wielkie, że od czasu do czasu zdarza mu się uczestniczyć jako aktor w spektaklach teatralnych. Prof. Zbigniew Czachór jest prawdziwym koneserem i znawcą sztuk teatralnych, o czym świadczy chociażby status krytyka teatralnego w Teatrze Narodowym.
Mgr Maciej Świstoń
Słyszeliście o skali Scoville’a? Jeżeli nie, to lepiej zapoznajcie się z nią zanim przysiądziecie się do magistra Świstonia podczas lunchu w „Polikaktusie”, gdyż nawet do tostów używa on „sosu o mocy zbliżonej do słabego gazu pieprzowego”. Pan Magister uwielbia bowiem robione własnoręcznie, pikantne jedzenie, a także wyszukiwanie jak najbardziej ostrych sosów. Nietypowe hobby Pana Magistra, pcha go do wyszukiwania coraz to ciekawszych rekordów czy wyzwań w dziedzinie jedzenia. „Jeżeli restauracja posiada tego typu wyzwanie, to zwykle nie da się mnie odciągnąć od takiego zamówienia”.