Akademia Metodologiczna 2024 [relacja]

Po raz trzeci młodzi naukowcy z całej Polski spotkali się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Wydarzenie, które organizuje Koło Naukowe Psychologii Polityki oraz grupa doktorantów i pracowników WNPiD, zgromadziło w tym roku rekordową liczbę uczestników. W spotkaniu wzięły udział 54 osoby, reprezentujące 12 ośrodków naukowych, w tym spoza Polski. Na młodych badaczy czekały wykłady i warsztaty przygotowane przez 14 prelegentów. W czasie Akademii zaprezentowano 12 projektów naukowych, które zrecenzowało 8 naukowców.

Pierwszy dzień wydarzenia rozpoczęły zajęcia integracyjne, podczas których omówiliśmy najczęściej popełniane błędy w prezentacji wyników badań naukowych oraz praktyczne porady na temat planowania wyjazdów konferencyjnych.

Akademia Metodologiczna 2024

Jedna z lepszych konferencji, na których byłam. Sporo merytorycznych kwestii oraz sporo nowych znajomości.

Akademia Metodologiczna 2024

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od uroczystego rozpoczęcia Akademii. Uczestników powitali prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg, Prodziekan WNPiD i Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz dr Michał Duch, zastępca Dyrektora Instytutu Kultury Europejskiej. Magister Natalia Strzemkowska, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, otworzyła konferencję w imieniu jego członków. We wprowadzającym wykładzie Patrycja Piwosz i mgr Weronika Zwierzchowska, pracujące na co dzień w Centrum Wsparcia Projektów UAM, podzieliły się wskazówkami dot. aplikowania o granty naukowe. Następnie odbyły się panele równoległe. Studenci wzięli udział w dyskusji na temat rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UAM  (prof. dr hab. Radosław Fiedler oraz mgr Karolina Owczarek) oraz warsztacie z redagowania tekstu naukowego (mgr Joanna Radzioch). Z kolei doktoranci wzięli udział w zajęciach nt. prowadzenia indywidualnych wywiadów pogłębionych (prof. UAM dr hab. Agnieszka Stępińska), publikowania w renomowanych czasopismach (dr hab. Fernando Casal Bértoa) oraz praktyk drapieżnych w nauce (prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg).

Akademia Metodologiczna 2024

Świetne doświadczenie. Wiele się nauczyłam, liczę na więcej. Organizacja na możliwie najwyższym poziomie.

Po przerwie obiadowej dr Filip Biały, wykładowca European New School of Digital Studies, zaprezentował możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w dydaktyce i kształceniu. Kolejnym punktem spotkania była dyskusja na temat promocji dorobku naukowego, którą poprowadził mgr Maciej Skrzypek.

Bardzo podobała mi się cała Akademia, świetne miejsce, bardzo ciekawe wykłady i mnóstwo inspiracji do prowadzenia własnych badań, szczególnie dla mnie jako debiutanta. Wyjeżdżając mam energię i zupełnie nowy pomysł na pracę naukową :)

Akademia Metodologiczna 2024

W ostatniej części studenci wzięli udział w warsztacie dr. Piotra Baranowskiego, podczas którego dowiedzieli się jak przebiega proces przekształcania pomysłu w projekt badawczy. Z doktorantami spotkała się prof. UAM dr hab. Joanna Rak, przedstawiając najczęściej stosowane metody badawcze przez polskich politologów. Drugi dzień zakończyło zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Ostatni dzień Akademii rozpoczął się od warsztatu prof. UAM dr. hab. Tomasza Brańki na temat zarządzania zespołem naukowym. Następnie, równolegle odbyły się dwa panele, podczas których swoje projekty naukowe przedstawiło 14. młodych badaczy.

Wspaniała inicjatywa, świetne pole dla nawiązania kontaktu między młodymi osobami prowadzącymi badania naukowe; doskonała okazja do poddania własnych badań niezależnej krytyce.

Akademia Metodologiczna 2024

Pełna fotorelacja dostępna pod tym linkiem.

III Akademia Metodologiczna jest rezultatem pracy zespołu, w którego skład weszli: prof. UAM dr hab. Łukasz Scheffs (Opiekun Koła Naukowego Psychologii Polityki), mgr Natalia Strzemkowska (Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego), Nikola Raczykowska (Sekretarzyni konferencji), Martyna Markowska (Przewodnicząca Koła Naukowego Psychologii Polityki), mgr Maciej Skrzypek, Kacper Świetlicki, mgr Oliwia Szeląg, mgr Karolina Owczarek.

Za nieocenione wsparcie dziękujemy członkom Koła Naukowego Psychologii Polityki: Klara Karwowska, Julia Rusek, Veronika Shymoniuk, Maria Skrzypek oraz Patryk Bogdan.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, recenzentom oraz prelegentom za obecność. Do zobaczenia za rok!

W relacji znajdują się wypowiedzi uczestników i uczestniczek Akademii, zebrane w ankiecie ewaluacyjnej.