Babskie Granie 2024 [relacja]

W środę, 6 marca odbyła się trzecia edycja Babskie Granie UAM, czyli seminarium naukowo-sportowe poświęconego partycypacji kobiet w sporcie, połączone z turniejem futsalu pod hasłem Aktywność w sporcie. Perspektywa kobieca.

Babskie Granie, które wpisało się już w kalendarz wydarzeń uniwersyteckich organizujemy wspólnie z SWFiS UAM oraz Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej UAM. Seminarium naświetliło różne aspekty kobiecej aktywności w tej dziedzinie. Wydarzenie to przyczyniło się do wzmacniania postaw równościowych i antydyskryminacyjnych.

Spotkanie otworzyła JMR Rektor UAM Profesor Bogumiła Kaniewska, która objęła Babskie Granie swoim patronatem i Prorektor ds. relacji z otoczeniem społecznym Profesor Zbyszko Melosik. Następnie głos zabrali Dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Profesor Adam Barabasz, Dyrektorka Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej Profesor Iwetta Andruszkiewicz oraz Prodziekan ds. nauki Profesor Maciej Walkowski.

W części naukowej wystąpiło pięciu prelegentów: Prof. Agnieszka Gromkowska-Melosik z WSE, mgr Aneta Lemiesz, Prof. UAM Beata Pająk-Patkowska z WNPiD, mgr Łukasz Stypa ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM, mgr Wiktoria Łabędzka z Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej i WNPiD. Spotkanie moderował Profesor Robert Kmieciak.

Po południu odbył się turniej piłki nożnej. W rywalizacji uczestniczyły nowe zespoły reprezentujące stowarzyszenia i organizacje. W tym roku dołączyła do turnieju IPA Polska, która jest stowarzyszeniem. międzynarodowym, posiadającym status konsultacyjny ONZ i Rady Europy. W zawodach uczestniczyły: AZS UAM Poznań, SWFiS UAM/WNPiD UAM i Drużyna Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej UAM.

Puchar Pierwszej Rektorki UAM Profesor Bogumiły Kaniewskiej trafił do drużyny IPA Polska. Drugie miejsce zajęła drużyna Studium Wychowania Fizycznego i Sportu łączona z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM!  Gratulujemy Zawodniczkom!

Wszystkim uczestniczącym w wydarzeniu składamy wyrazy podziękowania za udział w nim i sportową postawę.

Organizatorzy mają nadzieję, że ich wysiłek oraz głos płynący ze środowiska akademickiego i sportowego wzmocnią trwającą obecnie dyskusję o niezbędnych zmianach w zakresie regulacji prawnych.

Fotorelacja: Przemysław Stanula