Data publikacji w serwisie:

Badania we współpracy z Facebookiem

Pracownicy WNPiD UAM będą uczestniczyli w ważnym przedsięwzięciu naukowym skupiającym europejskich badaczy. W partnerstwie z Facebookiem będą badać proces dezinformacji w mediach społecznościowych.

Jeszcze w tym roku rusza project badawczy SHARENEWS: Predicting the Shareworthiness of ‘Real’ and ‘Fake’ News in Europe. Do grantu realizowanego przez Uniwersytet w Amsterdamie dołączyli pracownicy Wydziału: prof. Agnieszka Stępińska, dr Jakub Jakubowski i mgr Denis Halagiera.

Projekt będzie realizowany dzięki zgodzie i współpracy z Facebookiem, otwierającym się na udostępnianie swoich danych do badań akademickich. Kilkuletnie analizy mają przynieść odpowiedź na pytanie: co sprawia, że klikamy w udostępniane informacje w mediach społecznościowych i czy można w ten sposób wytłumaczyć popularność tzw. fakenews? Projekt ma więc przyczynić się do rozwiązania jednego z najbardziej palących problemów współczesnego świata: rozpowszechniania nieprawdziwych informacji i ich wpływu na nasze postawy i zachowania.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na jego stronie internetowej.