Debiut Młodych Naukowców 2024 [relacja]

W dniach 13-14 czerwca na naszym Wydziale odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Debiut Młodych Naukowców 2024. Jest to kontynuacja serii organizowanych konferencji naukowych, podczas których doświadczeni oraz debiutujący naukowcy spotykają się i wymieniają doświadczeniami. Pierwszy dzień konferencji rozpoczął wykład prof. Dominiki Narożnej pt. Ochrona własności intelektualnej w nauce, w trakcie którego poruszono wiele zagadnień prawno-etycznych dotyczących działalności naukowej, szczególnie kwestii ochrony własnych prac oraz zagrożeń wynikających z plagiatów. Następnie miał miejsce wykład warsztatowo-ćwiczeniowy Oskara Turowicza z Fundacji Oratoria pt. Debaty oksfordzkie – jak cztery osoby przekonały tłumy. Praktycznie podchodzący do sensu, uczestnictwa, organizacji oraz nabywanych umiejętności dzięki debatom oksfordzkim. Po wykładzie występowali debiutujący naukowcy, a tematyka ich wystąpień dotyczyła rozmaitego spektrum problemów: od polityki zakwaterowania studentów w Poznaniu po wybrane aspekty zagrożenia bezpieczeństwa państwa wojną informacyjną. Po zakończeniu ostatniego panelu odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy dzień konferencji, będące okazją do wymiany uwag i rozwinięcia wątków poruszonych w dyskusji. Drugi dzień konferencji otworzył wykład prof. Sebastiana Wojciechowskiego pt. Badania naukowe i towarzyszące im problemy. Kazus bezpieczeństwa demograficznego, podczas którego poruszane były istotne zagadnienia związane z tym obszarem badań. Wskazano też, na co młodzi badacze powinni zwracać uwagę, przy konstruowaniu problemów badawczych. Po wykładzie miały miejsce panele studenckie: o tematyce dziennikarskiej, wschodoznawczej oraz ostatni, związany z najnowszymi problemami politycznymi na świecie, który zamknął konferencję.
Wydarzenie zorganizowali członkowie Koła Naukowego Historii Najnowszej, Koła Naukowego Bezpieczeństwa i Obronności, Koła Naukowego Marketingu Politycznego oraz Koła Naukowego Psychologii Polityki.

Krzysztof Żerko