Data publikacji w serwisie:

Dr Aleksandra Monkos dołączyła do Stowarzyszenia Demagog

Z początkiem marca dr Aleksandra Monkos dołączyła do Stowarzyszenia Demagog, którego nadrzędną misją jest walka z fałszywymi informacjami i dezinformacją oraz dostarczanie obywatelom rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji. Pani Doktor odpowiada za komunikację w mediach społecznościowych, a także za wsparcie dla zespołu weryfikującego prawdziwość informacji. Jeżeli i wy chcecie dołożyć swoją cegiełkę do walki z fake newsami, koniecznie przeczytajcie artykuł o tym jak samemu poradzić sobie z dezinformacją.

Stowarzyszenie Demagoga to pierwsza organizacja fact-checkingowa w Polsce. Celem stowarzyszenia jest poprawa jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelom wiarygodnej i bezstronnej informacji. Organizacja ta od 2019 r. należy do Międzynarodowej Sieci Fast-Checkingowej (IFCN), która obliguje stowarzyszenie do prowadzenia działań w myśl zasad: bezstronności i sprawiedliwości, przejrzystości źródeł, przejrzystości finansowania i organizacji, transparentności metodologii oraz polityki otwartych i uczciwych korekt.

Dr Aleksandra Monkos w swoich badaniach koncentruje się na współpracy rozwojowej, pomocy demokratyzacyjnej, społeczeństwie obywatelskim, edukacji medialnej, dezinformacji oraz roli nowych mediów w przemianach społeczno-politycznych. Swoje badania prowadziła m.in. na Uniwersytecie Sztokholmskim czy Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki. W latach 2018-2021 kierowała grantem naukowym, poświęconym tematyce wspierania rozwoju mediów przez polskie NGO w Ukrainie. Aktualnie uczestniczy w pracach nad encyklopedią autorytaryzmów w ramach projektu międzynarodowego Erasmus+ Mapping and Organizing Research on Dictatorships.

Jak Demagog walczy z fake newsami? Oto przykład efektów działań Stowarzyszenia: https://www.facebook.com/DEMAGOG/posts/4561927960579561.