Dzień Sportu - Wiosenny Rozruch [relacja]

Dzień Sportu na UAM 2023 kolejny sukces sportowy WNPiD!

10 maja 2023 roku odbyła się kolejna edycja Dnia Sportu na UAM organizowana już od kilkudziesięciu lat przez Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM. Tym razem do rywalizacji stanęli przedstawiciele wydziałów, administracji UAM, Studium Języków Obcych UAM oraz dwa ośrodki zamiejscowe Uniwersytetu - Kalisz i Gniezno. Zawody odbyły się na obiektach sportowych: sali gimnastycznej przy ulicy Zagajnikowej 9, sali gimnastycznej przy Wydziale Fizyki, na stadionie lekkoatletycznym UAM, w murach pływalni przy ulicy Strażewicza 21, a także w plenerze.

W rywalizacji drużyna pracowników i studentów WNPiD UAM podobnie jak w poprzednich latach zaprezentowała wysoką formę sportową. W eliminacjach do rozgrywek Dnia Sportu tyko Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Wydział Neofilologii UAM wystawiły drużyny we wszystkich zaproponowanych konkurencjach i w prawie wszystkich dyscyplinach awansowały do finałów.

W Międzywydziałowych Rozgrywkach Sportowych trwających od października2022 roku do maja 2023 roku i podsumowanych podczas Dnia Sportu UAM pracownicy i studenci WNPiD UAM zajęli II miejsce. W walce o medale ustąpili tylko Wydziałowi Neofilologii, a wyprzedzili Wydział Studiów Edukacyjnych oraz inne ekipy Uniwersytetu. Nasza srebrna drużyna punktowała w następujących konkurencjach: futsal mężczyzn (dwa zespoły), tenis stołowy, siatkarskie „trójki” (zwycięstwo męskiej drużyny), siatkarski turniej pracowników, unihokej, koszykówka, brazylijskie ju-jitsu, joga, ergometr wioślarski, pływanie, fitness, boccia, e- sport, szachy, pool bilard, badminton, unihokej.

O godzinie 18.00 nastąpiło uroczyste podsumowanie Dnia Sportu UAM 2023. W towarzystwie władz rektorskich rozdano nagrody i wyróżnienia. Kolejny okazały puchar, tym razem za zajęcie II miejsca w Międzywydziałowych Rozgrywkach trafił na WNPiD UAM.

Współczesne oblicza sportu. Konteksty i kontrowersje

W dniu 11 maja, w ramach Dnia Sportu na UAM, pod patronatem JM Prorektora UAM Zbyszko Melosika, SWFiS UAM oraz WNPiD UAM zorganizowały wspólnie konferencję naukową: Współczesne oblicza sportu. Konteksty i kontrowersje. W konferencji udział wzięli pracownicy naukowi UAM, a także goście z zewnątrz m.in. z Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego oraz poznańskich szkół podstawowych i liceów. Konferencja została podzielona na 3 panele zatytułowane kolejno: Sport w aspekcie międzynarodowym, Sport w aspekcie krajowym, Kultura aktywności, wychowanie fizyczne i sport w szkole. Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem medialnym i oddźwiękiem wśród społeczności akademickiej.

Wiosenny Rozruch na UAM 2023

W dniach od 9 kwietnia do 10 maja bieżącego roku, podobnie jak w roku poprzednim mogliśmy uczestniczyć „rozgrzewce” przed kolejną edycją Dnia Sportu na UAM.

Już po raz trzeci organizator - SWFiS UAM zaproponowało społeczności akademickiej aktywność sportową po hasłem Wiosenny Rozruch na UAM. Rywalizacja objęła następujące konkurencje: bieg, jazda na rowerze, marsz, nordic walking, jazda na rolkach. Tuz przed rozpoczęciem Dnia Sportu zamknięto współzawodnictwo i wyłoniono zwycięzcę. Do tej rywalizacji przystąpiły wszystkie wydziały UAM, w tym administracja UAM, ośrodek zamiejscowy UAM w Kaliszu oraz Collegium Polonicum w Słubicach.

W rywalizacji zwyciężyła drużyna Wydziału Fizyki UAM, a na V miejscu znalazł się WNPiD UAM.

Wszystkim studentom i pracownikom WNPiD UAM - uczestnikom Wiosennego Rozruchu, Dnia Sportu UAM oraz konferencji naukowej Współczesne oblicza sportu. Konteksty i kontrowersje składamy serdecznie podziękowania za udział w inicjatywach, zaangażowanie oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne.