Inauguracja projektu „Promoting Academic Freedom for Ukraine”

W dniach 28-29 lutego na Uniwersytecie Karola i Franciszka w Grazu odbyło się spotkanie inaugurujące projekt Promoting Academic Freedom in Ukraine.

Grant realizowany jest przez konsorcjum ośmiu podmiotów z Austrii, Grecji, Polski, Ukrainy i Włoch. Są to: Uniwersytet Karola i Franciszka w Grazu (lider) oraz Europejskie Centrum Studiów i Inicjatyw (CESIE), Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki, KMOP, Międzynarodowy Uniwersytet Humanitarny w Odessie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Sumski Uniwersytety Państwowy, World University Service Austria.

W ramach projektu UAM reprezentują pracownicy Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

W imieniu Wydziału w spotkaniu inauguracyjnym udział wzięli: prof. dr hab. Anna Potyrała, prof. UAM dr hab. Bartosz Hordecki oraz prof. UAM dr hab. Jędrzej Skrzypczak.

Grant dotyczy niwelacji negatywnych efektów związanych ze spadkiem ilości utalentowanych badaczy i edukatorów akademickich w Ukrainie po 24 lutego 2022 r. Ma również na celu wzmocnienie współpracy instytucjonalnej pomiędzy uczelniami ukraińskich oraz unijnymi.

Partnerzy zamierzają promować wolność akademicką uczonych, studentów oraz uniwersytetów ukraińskich, wyrażającą się w:

• prowadzeniu wysokiej jakości badań,
  • kontynuacji nauczania w warunkach sprzyjających efektywnemu kształceniu,
  • szerokim dostępie do atrakcyjnych programów edukacyjnych,
  • zwiększaniu możliwości upowszechniania wyników badań.

Grant zakłada wsparcie przebudowy sektora ukraińskiego szkolnictwa wyższego. W tym kontekście uwzględniane są następujące zadania:

1. odbudowa więzi i komunikacji pomiędzy instytucjami akademickimi w Ukrainie oraz ich pracownikami, którzy wyemigrowali do państw UE;
  2. wzmacnianie możliwości kształceniowych uczelni ukraińskich poprzez identyfikację oraz redukcję luk edukacyjnych powstałych w wyniku wojny;
  3. wsparcie akademików ukraińskich w zakresie realizacji badań oraz upowszechniania ich wyników;
  4. podjęcie prac nad strategią odbudowy systemu edukacyjnego w Ukrainie po zakończeniu wojny z Rosją.

Wśród aktywności, które zostaną podjęte w projekcie przewidziano między innymi:

1. przeprowadzenie badania dotyczącego luk w ofercie edukacyjnej ukraińskich uczelni zaangażowanych w grant;
  2. przeprowadzenie badania prezentującego losy oraz aktualną sytuację pracowników wybranych uczelni ukraińskich, którzy opuścili Ukrainę po 24 lutego 2022 r.;
  3. przeprowadzenie szkoły letniej dla doktorantów i studentów z Ukrainy dotyczącej problemów związanych z konceptualizacją oraz promocją wolności akademickiej w Ukrainie;
  4. przygotowanie strategii promocji wolności akademickiej na uczelniach ukraińskich po zakończeniu wojny z Rosją.

Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ Cooperation partnerships in higher education (KA220-HED). Zakończy się w listopadzie 2026 r.