Europejski projekt realizowany pod patronatem European Journalism Training Association (EJTA) ma na celu wspieranie debaty publicznej opartej na faktach. Paneuropejski projekt zrzesza 33 placówki kształcenia dziennikarskiego z 24 krajów, w tym z Polski, którą reprezentują studenci Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Do tej pory studenci zweryfikowali łącznie już ponad 100 informacji i danych liczbowych. Wszystkie materiały dostępne są na stronie eufactcheck.eu. Po sukcesie odniesionym w 2019 r., liczba internautów odwiedzających stronę projektu obecnie uległa potrojeniu.
Motywem przewodnim edycji 2020 jest „Europejska polityka, strategia i konteksty”. Podejmowana podczas tegorocznej edycji tematyka wychodzi poza tematy ściśle związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego z 2019 roku. Projekt polega na procesie sprawdzania i weryfikowania przez studentów dziennikarstwa prawdziwości wypowiedzi, oświadczeń, stanowisk oraz twierdzeń odnoszących się do sytuacji międzynarodowej w kontekście paneuropejskim, pomijając co do zasady tematy związane z wewnętrzną polityką danego kraju. To doskonała szkoła dziennikarstwa, edukacji medialnej, ale też wiedzy o Europie i Unii Europejskiej. Wszystkie teksty ukazują się w j. angielskim i są rozpowszechnianie za pośrednictwem EJTA.
Projekt funkcjonuje z rosnącym powodzeniem. Strona, na której publikowane są zweryfikowane stanowiska, odnotowuje 200 osłon na dzień. W przeciągu ostatnich trzech miesięcy liczba odwiedzających potroiła się i sięgnęła 58 000 osłon.