Artykuł nt. losowego doboru uczestników do paneli obywatelskich przy użyciu symulowanego wyżarzania, którego współautorką jest prof. UAM dr hab. Paulina Pospieszna, został opublikowany w Journal of Sortition. Tekst dotyczy zastosowania algorytmu symulowanego wyżarzania (ang. Simulated Annealing) do wybierania członków deliberatywnych mini-publik, takich jak panele obywatelskie. Metoda opracowana przez międzynarodowy zespół badawczy stawia na pierwszym miejscu dokładność demograficzną w procesie selekcji. Jednocześnie zachowuje ona zadowalający poziom inkluzywności i równości szans dla wolontariuszy.
Badania, przeprowadzone na 10 mini-publikach z różnych krajów, pokazują, że metoda symulowanego wyżarzania może osiągnąć idealną reprezentację demograficzną w większości przypadków. Mierzona jest specjalnie zaprojektowanymi indeksami dokładności (ang. Accuracy Index) i bliskości (ang. Closeness Index). Metoda ta generuje dużą liczbę unikalnych kompozycji paneli w porównaniu z istniejącymi podejściami. Zostało utworzone 10 000 unikalnych paneli w 8 z 10 przypadków.
W artykule przedstawiono nowe wskaźniki oceny jakości losowego doboru, w tym Accuracy Index i Closeness Index. Można je wykorzystać do weryfikacji i komunikowania opinii publicznej o precyzji składu paneli obywatelskich. Metoda jest implementowana za pomocą łatwego w użyciu skryptu, który nie wymaga wcześniejszej wiedzy programistycznej, z parametrami ustawionymi za pomocą pliku Excel.
Artykuł powstał we współpracy z: dr. Marcinem Gerwinem, dr. hab. Piotrem Szucą, dr. Nikodemem Mrożkiem, Grzegorzem Kuriatą i dr. Alexandrem M. Geislerem.
Pełny artykuł dostępny jest tutaj.
Więcej informacji na temat algorytmu.
Prof. UAM dr hab. Paulina Pospieszna pracuje w Zakładzie Kultury Politcznej WNPiD UAM. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się m.in. na promocji demokracji, demokratyzacji i erozji demokracji, społeczeństwie obywatelskim oraz partycypacji obywatelskiej. W swoich badaniach łączy podejście ilościowe i jakościowe.