Data publikacji w serwisie:

Losowy dobór uczestników do paneli obywatelskich | Artykuł we współautorstwie prof. Pauliny Pospiesznej

Paulina Pospieszna

Artykuł nt. losowego doboru uczestników do paneli obywatelskich przy użyciu symulowanego wyżarzania, którego współautorką jest prof. UAM dr hab. Paulina Pospieszna, został opublikowany w Journal of Sortition. Tekst dotyczy zastosowania algorytmu symulowanego wyżarzania (ang. Simulated Annealing) do wybierania członków deliberatywnych mini-publik, takich jak panele obywatelskie. Metoda opracowana przez międzynarodowy zespół badawczy stawia na pierwszym miejscu dokładność demograficzną w procesie selekcji. Jednocześnie zachowuje ona zadowalający poziom inkluzywności i równości szans dla wolontariuszy.

Badania, przeprowadzone na 10 mini-publikach z różnych krajów, pokazują, że metoda symulowanego wyżarzania może osiągnąć idealną reprezentację demograficzną w większości przypadków. Mierzona jest specjalnie zaprojektowanymi indeksami dokładności (ang. Accuracy Index) i bliskości (ang. Closeness Index). Metoda ta generuje dużą liczbę unikalnych kompozycji paneli w porównaniu z istniejącymi podejściami. Zostało utworzone 10 000 unikalnych paneli w 8 z 10 przypadków.

W artykule przedstawiono nowe wskaźniki oceny jakości losowego doboru, w tym Accuracy Index i Closeness Index. Można je wykorzystać do weryfikacji i komunikowania opinii publicznej o precyzji składu paneli obywatelskich. Metoda jest implementowana za pomocą łatwego w użyciu skryptu, który nie wymaga wcześniejszej wiedzy programistycznej, z parametrami ustawionymi za pomocą pliku Excel.

Artykuł powstał we współpracy z: dr. Marcinem Gerwinem, dr. hab. Piotrem Szucą, dr. Nikodemem Mrożkiem, Grzegorzem Kuriatą i dr. Alexandrem M. Geislerem.

Pełny artykuł dostępny jest tutaj.

Więcej informacji na temat algorytmu.

Prof. UAM dr hab. Paulina Pospieszna pracuje w Zakładzie Kultury Politcznej WNPiD UAM. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się m.in. na promocji demokracji, demokratyzacji i erozji demokracji, społeczeństwie obywatelskim oraz partycypacji obywatelskiej. W swoich badaniach łączy podejście ilościowe i jakościowe.