Data publikacji w serwisie:

Niemcy wobec zbrojnych konfliktów regionalnych w Europie (1991-2022) | Książka autorstwa prof. B. Koszela oraz prof. A. Barabasza

Książka autorstwa prof. B. Koszela oraz prof. A. Barabasza

Nakładem Wydawnictwa naukowego Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM ukazała się monografia pt. Niemcy wobec zbrojnych konfliktów regionalnych w Europie w latach 1991-2022, autorstwa prof. dr. hab. Bogdana Koszela oraz prof. UAM dr. hab. Adama Barabasza. Publikacja stanowi pogłębioną analizę polityki zagranicznej i działań dyplomatycznych Niemiec po zjednoczeniu państwa, w kontekście konfliktów zbrojnych w Europie, m.in. w Naddniestrzu, Czeczenii, byłej Jugosławii, Kosowie, Gruzji oraz na Ukrainie.

Autorzy wskazują na ograniczoną skuteczność niemieckiej soft power, wynikającą z konstytucyjnych uwarunkowań polityki bezpieczeństwa, co z czasem skłoniło kolejne rządy federalne do stopniowego angażowania się w misje wojskowe. Zastosowanie instrumentów dyplomatycznych w ramach ONZ, OBWE, Unii Europejskiej, jak również bliska współpraca z Francją przyczyniły się do „zamrożenia” konfliktów w Naddniestrzu i Gruzji. Natomiast pokój w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie został osiągnięty dzięki interwencji NATO.

Niewielki wpływ Niemiec na rozwiązanie konfliktów w Czeczenii, Naddniestrzu, Gruzji, a zwłaszcza na Ukrainie, autorzy tłumaczą m.in. uwzględnianiem interesów Rosji w niemieckiej polityce zagranicznej. Monografia powstała w ramach projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN UMO:2022/45/B/HS5/00193).