Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jarosława Ziętarę

W poniedziałek, 10 października, na naszym Wydziale odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jarosława Ziętarę – poznańskiego dziennikarza oraz absolwenta Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Ziętara uznany został za zmarłego w 1999 roku po tym, gdy 7 lat wcześniej zaginął w drodze do budynku redakcji „Gazety Poznańskiej”, gdzie wtedy pracował. Wcześniej był dziennikarzem we „Wprost” oraz „Gazecie Wyborczej”. Zajmował się także dziennikarstwem śledczym. 24-latkiem interesował się wtedy Urząd Ochrony Państwa. Przed swoim zaginięciem zajmował się sprawą nieprawidłowości w branży transportowej, podczas której badał m.in. temat nielegalnego przemytu alkoholu. Jego zaginięcie oraz śmierć do tej pory nie doczekały się wyjaśnienia.

Po odsłonięciu tablicy odbyło się spotkanie zatytułowane „Jarosław Ziętara in memoriam”. Uroczystość swoim patronatem objęli: JM Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Prezydent Unii Wielkopolan Paweł Leszek Klepka, Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Ryszard Bączkowski oraz Prezes Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych prof. UAM dr hab. Marcin Rachwał. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Komitetem Społecznym im. Jarosława Ziętary. W uroczystościach udział wzięli przyjaciele i znajomi Jarosława Ziętary, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski, przedstawiciele organizacji dziennikarskich, studenci i pracownicy WNPiD.