Data publikacji w serwisie:

Podpisano umowę o współpracy między ONZ a UAM w zakresie nauk humanistycznych i społecznych

5 lipca podpisano Memorandum of Understanding, między Organizacją Narodów Zjednoczonych a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naszą Alma Mater reprezentowali Prorektor ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką, prof. Michał Banaszak, prof. Anna Potyrała oraz dr Małgorzata Tadeusz-Ciesielczyk.

Memorandum dotyczy pięcioletniej współpracy UAM z ONZ w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, w celu wzmocnienia działalności badawczej ONZ w szczególnie wspieranym przez instytucję obecnie obszarze nauk behawioralnych. UAM, prowadząc kształcenie i badania związane z komunikacją, mediami, bezpieczeństwem, politologią, psychologią i kognitywistyką oraz stosunkami międzynarodowymi, będzie partnerem do ścisłej współpracy i wsparcia dla International Hub on Behavioural Insights to Counter Terrorism in Doha (ONZ). Memorandum zostało podpisane w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Jego Wysokości Emira Kataru, Szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego. Centrum nauk behawioralnych swoją siedzibę ma w Katarze i współpracuje z rządem katarskim.

W Memorandum pojawiają się określenia dotyczące rozumienia i analizy ludzkich zachowań, bezpieczeństwa, komunikacji, terroryzmu czy walki z wykluczeniem - treści te ściśle wiążą się z zagadnieniami z zakresu nauk behawioralnych. Zadeklarowana współpraca UAM z ONZ zakłada: finansowanie badań i grup roboczych, wspólne przedsięwzięcia badawcze i inicjatywy wymiany wiedzy. Zostanie także stworzone centrum badawcze wspierające rozwój wiedzy i badań w zakresie nauk behawioralnych. Umożliwienie pracownikom i studentom wymian oraz odwiedzin w centrach ONZ zaangażowanych w rozwój wiedzy i umiejętności. Ponadto Memorandum zakłada wykorzystanie specjalistycznej wiedzy naszych naukowców. Współpraca ta może obejmować również wspólne publikacje czy warsztaty. Rozwój nauk behawioralnych, które dla BI Hub są kluczową przestrzenią wykorzystywaną w rozwoju świadomości i wiedzy z zakresu rozumienia ludzkich zachowań, przekłada się również na objęcie patronatem ONZ studiów podyplomowych Analizy behawioralnej i wykrywania kłamstwa, których program realizowany jest na naszym Wydziale.

Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce i w tej części Europy tak bezpośrednio współpracującą z ONZ.