Data publikacji w serwisie:

Poznaliśmy laureatów i finalistów II edycji plebiscytu Studenckie pasje na WNPiD

Za nami rozstrzygnięcie II edycji plebiscytu "Studenckie pasje na WNPiD". W tegorocznej odsłonie udział wzięło 16-ścioro studentek i studentów WNPiD, którzy podzielili się swoimi zainteresowania. Poniżej prezentujemy sylwetki wszystki finalistów.

Laureaci

Marta Humerczyk

Marta od 14 lat trenuje finswimming, a obecnie trenuje w klubie Uks Delfinek Chodzież. Zajęła III miejsce w Pucharze Świata w Tajlandii w Phuket oraz zdobyła medale w Mistrzostwach Polski. Była wielokrotnie powoływana do Kadry Narodowej oraz do Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Egipcie. W ubiegłym roku wraz z koleżankami pobiła rekord Polski w sztafecie. Uczęszcza również do sekcji pływackiej UAM.

Weronika Krajewska

Weronika to miłośniczka dobrze skrojonych ubrań, z historią, dostępnych dla każdej kobiety. Ubrania, które produkuje marka odzieżowa Vrou, są szyte oraz projektowane w Polsce i wykonane z największą dokładnością, z wysokiej jakości hiszpańskich tkanin. Weronika zajmuje się przede wszystkim kontaktem z klientem, projektowaniem ubrań oraz zdjęciami na stronie internetowej marki. Akcja prowadzona przez firmę, zakłada przekazanie 1% dochodu na fundację pomagającym w Afryce kobietom, ponieważ sama nazwa „Vrou” w języku Afrykańskim oznacza kobietę.

Sławomir Matz

Sławomir od dzieciństwa interesował się astronomią. Obserwując widok nocnego nieba, uwieczniał każdy interesujący moment przy pomocy zestawu do astrofotografii. Sławomir jest autorem bloga „Gwiazdy w Dłoniach”, Instagrama oraz Facebooka’a pod taka samą nazwą, gdzie umieszcza swoje autorskie zdjęcia obiektywów głębokiego nieba. Poświęca się całkowicie swojej pasji, kosztem nieprzespanych nocy. Dodatkowo Sławomir zajmuje się organizowaniem wydarzeń astronomicznych, odwiedza wielkopolskie placówki w celu popularyzacji astronomii w szkołach i przedszkolach. Dzięki działaniom Sławomira powstał specjalny zaułek astronomiczny, który obecnie jest miejscem rekreacji i edukacji wielu mieszkańców z okolicy gminy Czarnków. Obecnie nasz student, jest częścią grupy Interia, a także zespołu redakcyjnego GeekWeek na którym od czasu do czasu pojawiają się jego autorskie wpisy o tematyce astronomicznej. Jego prace możecie śledzić na: https://geekweek.interia.pl/autor/slawomir-matz.

Wyróżnione

Oliwia Szeląg

Oliwia to człowiek renesansu – zajmuje się śpiewem, tworzeniem muzyki, przygotowywaniem audycji radiowych czy pisaniem tekstów dziennikarskich. Niedawno wróciła do pasji, która towarzyszyła jej, kiedy była dzieckiem – malowania akwarelą. Teraz odkrywa ją na nowo zachwycając się jej losowością. Akwarela bowiem to, według niej, farba, której nie obchodzi technika i zamysł autora, bo ostatecznie na papierze zostaje coś całkiem innego, niż twórca zakładał. Fascynuje ją także upartość akwareli, której, raz nałożonej, nie można poprawić, a jedynie pracować z tym, co jest, nawet jeśli nie trafia to w gust artysty.

Daria Sienkiewicz

Daria swoją największą pasję, czyli pisanie oraz kino zawdzięcza kinematografii. Od kilku miesięcy przelewa swoje myśli związane z filmami i recenzjami produkcji, w kontekście społecznym, filozoficznym oraz psychologicznym, jako krytyczka niezależna w popularnym portalu Filmweb.pl oraz w jednym z najstarszych na rynku miesięczników poświęconych kinematografii — czasopiśmie "Kino".  W „Kinie" Daria zajmuje się pisaniem w gronie najbardziej wpływowych polskich dziennikarzy i krytyków filmowych. Dokonała recenzji m.in. o „Matkach równoległych" Pedro Almodóvara, „Benedettcie" Paula Verhoevena czy „Red Rocket" Seana Bakera. Dzięki współpracy z portalem Filmweb nasza studentka miała okazję pojawić się na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie pełnia funkcję jednego z korespondentów festiwalu, dzięki czemu miała szansę zrecenzować premiery filmowe takich filmów jak „Córka”, „Psie Pazury”, „Spencer”. Daria swoją przygodę pisarską zawdzięcza „Fenestrze”, gdzie jako członek redakcji spełnia się dziennikarsko trzeci rok, a obecnie pełni funkcję redaktorki naczelnej działu Kultury oraz Fotografii. Dodatkowo Daria od kilku lat rozwija swoją pasję poprzez udział w rozmaitych festiwalach filmowych, także jako wolontariuszka. Dzięki nowym doświadczeniom miała możliwość udziału w MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, na American Film Festiwal, a także na 13. Short Waves Festival w Poznaniu. Daria swoją przyszłość zawodową wiąże z dziennikarstwem filmowym oraz pracą w branży kulturowo-filmowej. Jej recenzję możecie przeczytacie tutaj.

Klaudia Trochimowicz

Klaudia jest pasjonatką transportu kolejowego, poczynając od pociągów, a na infrastrukturze kończąc. Swoją pasję, trwającą od półtora roku, wiąże z pracą konduktora. Jest to „najświeższa” pasja Klaudii, ponieważ swoją przygodę z pociągami rozpoczęła zatrudniając się jako konduktor. Nasza studentka chętnie dzieli się ciekawostkami na temat budowy pociągów, trasy jaką pokonują osoby podróżujące, pracy drużyn kolejowych, regulaminów ich przewoźników oraz ofert handlowych. Zdaniem Klaudii niektórzy uważają, że to nietypowa pasja, ale według niej jest w tym wiele ciekawych i intrygujących rzeczy, które potrafią zainteresować każdego. Któż by nie chciał, poznać tajemnic pracy konduktora?

Julia Zając

Julia z pasji zajmuję się fotografią. Uwielbia fotografować aktywistyczne wydarzenia, takie jak Strajk Kobiet czy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Umieszcza przed swoim obiektywem organizacje lub osoby, które swoją działalność wiążą z praworządnością, równością i sprawiedliwością. Jak sama twierdzi, ma niestety od kilku lat wiele okazji, by swą pasję rozwijać i poszerzać portfolio. To zaangażowanie sprawiło, że sama poczuła się aktywistką, a jej osobistą formą działania jest uwiecznianie takich wydarzeń i publikowanie ich na Instagramie.

Finaliści

Kinga Adamska

Kinga mając zaledwie 16 lat zakochała się w jeździe motocyklem. W tej chwili ma za sobą swa sezony i setki przejechanych kilometrów. Na dwóch kołach zwiedziła Mazury i Wielkopolskę, nie raz była też nad morzem. Cały czas stara się rozwijać swoją technikę jazdy - dużo czyta na ten temat, korzysta z rad doświadczonych motocyklistów i planuje udział w szkoleniach motocyklowych. Pasjonuje ją uczucie wolności, które towarzyszy jeździe jednośladem, a dźwięk silnika i pęd powietrza odgania wszystkie niepotrzebne myśli.

Piotr Bojar

Piotr pasjonuje się działalnością radiową i komentatorską. Od dwóch lat jego głos można usłyszeć w amatorskiej grupie komentatorskiej vCast, gdzie ma za sobą ponad sto skomentowanych wyścigów. W kwietniu 2021 roku stał się członkiem studenckiego radia Meteor i stanął za mikrofonem w studiu radiowym. Największą przyjemność sprawia mu praca głosem, relacjonowanie wydarzeń sportowych i przekazywanie emocji. Jego największym marzeniem jest stanięcie na deskach teatralnych i wykorzystanie swoich umiejętności oraz doświadczenia w zawodzie aktora.

Angelika Czajka

Angelika to pasjonatka skandynawskich klimatów. Jej uwagę przykuła przede wszystkim Norwegia, poczynając od aspektów klimatycznych, poprzez tradycję, a  na kulturze kończąc. Początek tej pasji zaczął się niewinnie od podróży naszej studentki do krajów skandynawskich. Angelika poczuła się zafascynowana tamtejszą architekturą, ideą kontaktu z naturą czy budownictwem kościołów klepkowych. Swoją pasję rozwija poprzez podróże w krainę fiordów, czytanie książek norweskich twórców, oglądanie obrazów tamtejszych autorów, słuchanie ludowej muzyki, a także poprzez zapoznawanie się z mentalnością Norwegów. Angelika pielęgnuję swoje hobby, poprzez naukę języka norweskiego, co sprawia jej ogromną satysfakcję.

Paulina Gibas

Pasją, która zapewnia relaks i spokój jest dla Pauliny pisanie amatorskich tekstów na różne tematy. W przyszłości planuje bardziej rozwinąć swoje umiejętności. Chciałaby pisać własne piosenki. Dotychczas stworzyła już między innymi tekst do #hot16challange, który powstał podczas pandemii, by wesprzeć medyków w tym trudnym czasie.

Monika Heckert

Muzyka i cosplay to nie jedyne zainteresowania Moniki. Od dziecka marzyła o tym, by stanąć na deskach teatru i wcielić się w graną postać. Aktorsko udzielała się od liceum biorąc udział w mini-spektaklach i rożnego rodzaju wieczornicach. Jest częścią zespołu teatralnego SectArt. W kwietniu premierę miał spektakl, w którym miała możliwość zaprezentować swoje umiejętności.

Bartosz Kozłowski

Pasją Bartosza jest Airsoft, czyli gra zespołowa podobna do paitball’a. Bartosz wybrał tę pierwszą, gdyż gracze stylizują się na żołnierzy armii z całego świata, a w jego przypadku, na członków grup Private Military Contractors. Od zawsze widok żołnierzy wojsk specjalnych zapierał mu dech w piersiach, a swoje doświadczenie w grze zdobywał biegając ze znajomymi z zabawkami przypominającymi palne odpowiedniki. Ten sport nie tylko uczy go pracy zespołowej, komunikacji czy odporności na sytuacje stresowe, ale daje też coś niezwykłego – długoletnią przyjaźń z innymi pasjonatami.

Anna Laskowska

Anna swoim drugim domem nazywa Morasko, gdzie spędza mnóstwo czasu trenując piłkę nożną. Jest bramkarką zarówno w piłce nożnej tradycyjnej na trawie, jak i na hali – grając w futsal. Jej prawdziwą dumą jest Klub Lech Poznań UAM, z którym walczy o awans do II ligi kobiet. Dodatkowo Ania w futsalowej drużynie AZS UAM Poznań zdobyła takie osiągnięcia jak: Mistrzostwo Polski w Ekstralidze Futsalu Kobiet w sezonie 2020/21 i 2021/22, Puchar Polski w Futsalu Kobiet w sezonie 2020/21 oraz Akademicki Mistrz Polski w Futsalu Kobiet w sezonie 2021/22. Mimo, że piłka nożna pochłania znaczą część życia Ani, a treningi nie należą do najłatwiejszych, nasza studentka jest w stanie poświęcić dużo dla drużyny. Ania wierzy, że jej ciężka praca na treningach przyniesie sukces jej drużynie, co przełoży się na kolejne osiągnięcia.

Kseniya Sapel

Ksenia swoją przygodę ze sceną rozpoczęła w wieku 5 lat, gdy mama po raz pierwszy wysłała ją na zajęcia taneczne, by tam mogła rozwijać swoją pasję. Z kolei w wieku 6 lat, Nasza studentka zadebiutowała z grupą „Zorka” na dużej scenie. Przez lata Ksenia zaliczała wzloty i upadki, nie zdając sobie sprawy, jak silna więź łączy ją z publicznością. Po 12 latach, dzięki swojej pracy i talentowi, Ksenia została wyróżniona i rozpoczęła zupełnie nieznaną i niezwykłą przygodę. Odbyła tourne z nowym zespołem Sensation, występowała z międzynarodowymi gwiazdami, a także spróbowała swoich sił jako choreograf, prowadząc kilka warsztatów.

Sandra Świderska

Sandra od zawsze interesowała się kuchnią. Już od najmłodszych lat uwielbiała gotować smakowite potrawy czy piec ciasta. Swoją przygodę z Sushi rozpoczęła dwa lata temu, gdy szukała pracy studenckiej na wakacje. Zaintrygowała ją ciekawa oferta sushimastera. Sandra przyznaję, że pasja pochłonęła ją całkowicie. Codziennie uczy się nowych elementów przyrządzania Sushi, które fascynuje ją w każdym stopniu. Nasza bohaterka zwraca uwagę nie tylko na smak, ale także na estetykę dania. Skupia się na poprawnie technicznie zrobionym daniu, a także na walorach estetycznych. Praca sprawia Sandrze przyjemność, a do każdego dania podchodzi z pasją i zaangażowaniem.