Pracowniczki i pracownicy WNPiD na konferencji w Senacie RP [relacja]

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa i Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej UAM to współorganizatorzy odbywającej się 12 czerwca 2024 w Senacie RP konferencji pt. „Razem w społeczeństwie. Perspektywa kobiet”. Konferencję objęła honorowym patronatem Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. W wydarzeniu wzięły udział m.in. Marszałek Senatu, Wicemarszałkinie Sejmu Dorota Niedziela i Monika Wielichowska, a także senatorki, posłanki i przedstawiciele środowisk akademickich. Inicjatorką konferencji w Senacie była Pani Posłanka Małgorzata Niemczyk.

Konferencja podzielona została na cztery bloki tematyczne: nauka, edukacja i polityka, biznes i rynek pracy, bezpieczeństwo i czas wolny kobiet oraz zdrowie kobiet. Celem konferencji było wypracowanie rekomendacji dla polityk publicznych jak podkreślała prof. Iwetta Andruszkiewicz.

Otwierając konferencję, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała, że to już kolejna debata w Senacie, (współorganizowana przez UAM) zorganizowana wspólnie z Sejmem, poświęcona aktywności kobiet. Wspomniała, że sam fakt aktywnego zaangażowania kobiet w te debaty świadczy o tym, że potrafią one współpracować i współdziałać. Marszałek podkreśliła, że ostatnie wybory pokazały, że kobiety uświadamiają sobie siłę swojego głosu, a politykom przypomniały, że ich głos musi być słuchany, kiedy tworzone jest prawo.

Wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela podkreśliła, że kobiety potrzebują wsparcia merytorycznego oraz wiedzy naukowej, bo dzięki nim będą miały konkretne argumenty w walce o równość, o należne im prawa. W jej przekonaniu, kobiety mają prawo do tego, by wyrażać swoje potrzeby i oczekiwania oraz mają prawo domagać się ich realizacji. Mają także pełne prawo czuć się tak bezpiecznie, by wyrażać swoje poglądy i oczekiwania – podsumowała.

Prof. Iwetta Andruszkiewicz podkreśliła, że debata jest okazją do refleksji o roli kobiet w transformacji, którą Polska przechodzi od 1989 r. Po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej zaczęto wdrażać standardy unijne związane z równością, która warunkuje istnienie demokratycznej kultury politycznej. Wspólne standardy stwarzają warunki do rozwoju aktywności kobiet.

Najnowsze badania dotyczące sytuacji kobiet w Polsce zaprezentowali przedstawiciele Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Wydziału Studiów Edukacyjnych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. dr hab. Robert Kmieciak - Rzecznik Praw i Wolności Akademickich z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, przedstawił polityki równościowe i antydyskryminacyjne realizowane na UAM. Prof. UAM dr hab. Grażyna Strnad (WNPiD) omówiła dane pochodzące z obszaru Unii Europejskiej dotyczące reprezentacji kobiet w środowisku naukowym. Prof. UAM dr hab. Daria Hejwosz-Gromkowska (WSE) opowiedziała o raporcie kompetencji i wynikach badań dotyczących partycypacji obywatelskiej dziewcząt.

O sytuacji kobiet w biznesie i na rynku pracy mówiła m.in. prof. UAM dr hab. Iwetta Andruszkiewicz, dyrektorka Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet. O udziale kobiet w zawodach działających na rzecz kształtowania bezpieczeństwa mówiły prof. Aleksandra Gasztold i dr Kornelia Oblińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Bariery ograniczające aktywność kobiet w sporcie zaprezentowali prof. UAM dr hab. Adam Barabasz - Dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz mgr Łukasz Stypa. Dr hab. Beata Pająk-Patkowska (WNPiD) przytoczyła wyniki badań dotyczących zdrowia psychicznego kobiet.

Po referatach wprowadzających odbyła się dyskusja z udziałem zaproszonych posłanek i senatorek moderowana przez Posłanki Małgorzatę Niemczyk,Kingę Gajewską, Joannę Frydrych i Iwonę Kozłowską.

Konferencja była kontynuacją zainicjowanej w 2023 roku Debaty w Senacie RP - Dlaczego warto wspierać Kobiety?

prof. UAM dr hab. Iwetta Andruszkiewicz