Prof. Artur Lipiński w grancie Trans4Demo w ramach programu Horyzont Europa

Prof. UAM dr hab. Artur Lipiński jest członkiem konsorcjum, które otrzymało grant badawczy pt. Contentious Politics and Democratic Renewal in Sustainability Transitions (Trans4Demo), w ramach programu Horyzont Europa. Tym razem Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest liderem konsorcjum. Budżet projektu to 2 999 881 euro, w tym 400 000 euro dla UAM.

Opis projektu: narastające w trakcie minionej dekady tendencje autorytarne i prawicowy populizm osłabiły spójność społeczną, sprawiając, że spora część populacji UE jest mało skłonna do zmiany dotychczasowych praktyk społecznych, co utrudnia wdrożenie skutecznych środków zaradczych wobec wyzwań klimatycznych. Jednocześnie narastające wokół polityk klimatycznych konflikty stanowią jedno z podstawowych wyzwań dla systemów demokratycznych, a ich znaczenie będzie w najbliższej przyszłości wyłącznie wzrastać.

Głównym celem Trans4Demo jest zbadanie roli i ewolucji różnych form „polityki sporu” oraz opozycji wobec zrównoważonej transformacji, a także ich wpływu na demokrację.
Na poziomie empirycznym, Trans4Demo:
1. dąży do praktycznego zrozumienia roli różnych oddolnych mobilizacji o charakterze populistycznym;
2. zidentyfikuje i opisze nowe przestrzenie konstruktywnej aktywności demokratycznej;
3. zbada rolę zaufania i istotność procesów wyborczych;
Praktycznym efektem projektu ma być również przygotowanie pakietu rekomendacji politycznych.

Koordynatorem Konsorcjum jest dr Przemysław Pluciński z Wydziału Socjologii UAM. Projekt będzie realizowany przez zespół, w którego skład wchodzi łącznie 13 partnerów, w tym Nordic Institute for Studies in Innovation, Research and Education (Norwegia), Linköpings Universitet (Szwecja), Institut für Ökologische Wirtschaftsforschung (Niemcy), Scuola Normale Superiore (Włochy), Rijksuniversiteit Groningen (Niderlandy), Roskilde Universitet (Dania), Hebrew University (Izrael), The Lisbon Council (Belgia) oraz partnerzy społeczni Miljøagentene (Norwegia), Rådet for Grøn Omstilling (Dania), Fundacja Nowej Wspólnoty (Polska) i Israeli Energy Forum (Izrael).