Prof. UAM dr hab. Iwetta Andruszkiewicz na Drugim Forum Równości Płci w Republice Zielonego Przylądka

Drugie Forum Równości Płci ANOCA odbywało się 2- 3 października 2023 w Republice Zielonego Przylądka. Obrady zainicjowało oficjalne przemówienie Prezydenta ANOCA Mustaphy Berrafa. Konferencja została zorganizowana przez 54 Narodowe Komitety Olimpijskie Afryki pod hasłem: „Sport i równość płci''.

Wygłoszona przemowa przez Prezydenta MKOL, dr Thomasa Bacha, zachęcała do dalszego wspierania równości płci w sporcie. Prezydent Republiki Zielonego Przylądka Jose Maria Neves podziękował ANOCA i całemu Afrykańskiemu Ruchowi Olimpijskiemu za organizację II Forum Równości Płci. W obradach uczestniczyło 200 delegatów, w tym Prezydenci Afrykańskich Narodowych Komitetów Olimpijskich, członkowie MKOL dla Kobiet i Sportu Afryki, przedstawiciele sportu i nauki z całego świata.

Jednym z najważniejszych punktów ceremonii otwarcia było wręczenie nagrody MKOL dla Natsiraishe Martis z Zimbabwe za jej działalność na rzecz wzmacniania pozycji kobiet. Jej projekty stanowią część Olympism 365, strategii MKOL, której celem jest wprowadzanie pozytywnych zmian w społeczeństwie przez aktywność sportową.

Głównymi tematami obrad była prezentacja Planu na Rzecz Równości Płci ANOCA przez wiceprzewodniczącą ANOCA i członkinię MKOL Mathlohang Moila- Ramoqopo, wdrażanie strefowych planów na rzecz równości płci oraz zrównoważony rozwój.

Prof. UAM dr hab. Iwetta Andruszkiewcz Dyrektorka Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej UAM i pracowniczka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM reprezentowała część polskiej delegacji w ramach współpracy Centrum i Wydziału z Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie.

Z ramienia Uniwersytetu, jako działacz sportowy, w konferencji uczestniczył mgr Łukasz Stypa ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

Dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym wyjątkowym i prestiżowym wydarzeniu promującym równości płci na arenie sportowej – międzynarodowej.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.