Relacja z konferencji "Sytuacja finansowa państwa a budżety samorządowe"

22 września br. w Tarnowie Podgórnym odbyła się konferencja naukowa poświęcona sytuacji finansowej państwa i jej wpływowi na budżety samorządowe. Udział w niej wzięli wykładowcy naszego Wydziału prof. UAM dr hab. Krzysztof Hajder oraz dr hab. Mikołaj Tomaszyk. Organizatorami dyskusji byli Wielkopolska Koalicja Samorządowa Bezpartyjni i Niezależni oraz Gmina Tarnowo Podgórne.

Wykład otwarcia wygłosił prof. dr hab. Łukasz Hardt, członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2016-2020, kierownik Katedry Ekonomii Polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. W swoim przemówieniu Pan Profesor podkreślał znaczenie centralnego wsparcia finansowego dla samorządów oraz krytykował brak wcześniejszej reakcji na podnoszące się stopy inflacji.

Wykładowcy naszego Wydziału wzięli natomiast udział w części panelowej konferencji. Prof. UAM dr hab. Krzysztof Hajder wraz z dr. hab. Mikołajem Tomaszykiem (w roli moderatora) oraz innymi przedstawicielami świata nauki, wspólnie pochylili się nad wyzwaniami stojącymi w obecnej sytuacji przed samorządami. Obejmującymi m.in narastające ograniczenia budżetowe w warunkach dużej niepewności ekonomicznej, inflację, drożyznę oraz coraz to poszerzającą się listą zadań stawianymi przedstawicielom władz samorządowych, niepokrytych odpowiednimi środkami finansowymi. Paneliści poruszyli również kwestię umniejszenia dochodów budżetów gminnych przez szereg zwolnień z podatku PIT.