Data publikacji w serwisie:

Spotkanie Ambasadora Rafała Siemianowskiego ze studentami WNPiD

W dniu 26 stycznia br., na zaproszenie prof. Krzysztofa Urbaniaka, ze studentami III roku studiów stacjonarnych stosunków międzynarodowych Naszego Wydziału spotkał się Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski. Pan Ambasador wygłosił wykład pt. „Praktyczne aspekty pracy w służbie zagranicznej”, w którym podzielił się ze studentami swoimi bogatymi doświadczeniami z pracy w dyplomacji. Po wykładzie Pan Ambasador R. Siemianowski odpowiadał na pytania studentów.

Pan Rafał Siemianowski jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP). Dodatkowe doświadczenie zdobywał m.in. na praktyce w Ambasadzie RP w Bernie (2002 r.), jako stażysta w Prefekturze Departamentu La Manche we Francji (2005 r.) oraz w Komisji Europejskiej (Dyrekcja Generalna ds. Stosunków Zewnętrznych, 2009/2010 r.), a także jako stypendysta Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego w Szkole Służby Zagranicznej na Georgetown University w Waszyngtonie (Georgetown Leadership Seminar 2014). W 2019 r. uczestniczył w programie ARGO Top Public Executive w IESE Business School w Barcelonie.

Karierę w administracji rządowej rozpoczął, po ukończeniu KSAP w 2006 r., w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 2009-2012 oraz 2015-2020 był zastępcą dyrektora Sekretariatu/Biura Prezesa Rady Ministrów, natomiast w latach 2020-2021 był Zastępcą Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w randze podsekretarza stanu.

W latach 2012-2015 pracował w Ambasadzie RP w Londynie, gdzie jako radca odpowiadał za współpracę naukową i akademicką (m.in. promocja języka polskiego i tzw. Polish Studies, współpraca ze środowiskiem polskich studentów i naukowców w Wielkiej Brytanii) oraz sprawy polityczne (polityka Wielkiej Brytanii wobec Afryki, Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii oraz Arktyki).

W dniu 24 listopada 2021 r. rozpoczął misję jako Ambasador RP w Królestwie Belgii.